אפשרויות עבודה בהייטק להנדסאים

ישנן אפשרויות תעסוקה רבות להנדסאים בישראל, אך קודם לכן רצוי לסקור את ענף ההנדסאים כדי להבין את הפוטנציאל ההתפתחותי הרב אשר גלום בו.

במאה האחרונה, העולם עבר תהליך צמיחה והתפתחות, כאשר בחוד החנית התפתחה הטכנולוגיה על כל צורותיה. התפתחות זו הביאה לדרישה הולכת וגוברת באנשי מקצוע אשר יוכלו להתמודד עם אתגרים טכנולוגיים ולפרוץ את הדרך לפיתוח טכנולוגיות חדשות. אלו הם בעצם הנדסאים ומהנדסים.

בעקבות זאת, התפתח ענף לימודי ייעודי המכשיר את הלומדים למקצועות הנדסאים רבים, עליהם נפרט בהמשך, תוך התמקדות בהקניית ידע טכני וניסיון בתחום.

חשוב לציין שככל שהשנים עוברות, ישנה דרישה הולכת וגוברת להנדסאים שכן הטכנולוגיה רק מתקדמת.

הנדסאים מול מהנדסים

 

ישנם מספר הבדלים בין הנדסאי לבין מהנדס, אך העיקריים מבניהם הם:

  1. זמן – לימודי מהנדסים הם תואר לכל דבר וככאלה, הם אורכים כ-4 שנים, לעומת זאת לימודי הנדסאים נמשכים כשנתיים.
  2. היקף לימודים – בלימודי הנדסה, היקף הלימודים גדול יותר וכולל מידע רב על התחום בידע תיאורטי, לעומת זאת מאחר ולימודי הנדסאים אורכים רק כשנתיים, הידע הוא ממוקד יותר למקצוע הנדרש וכולל בתוכו גם פרקטיקה.
  3. יוקרה – כאן יש הפתעה, אף על פי שתואר מהנדס, נחשב ליוקרתי יותר מאשר תעודת הנדסאי, ישנן אפשרויות תעסוקה להנדסאים רבות מאחר והם נחשבים למומחים בתחום הספציפי, לכן יש דרישה הולכת וגוברת דווקא להנדסאים.

הבא נסקור מעט את חמשת ענפי ההנדסאים הפופולריים שיש בתחום ומה כל התמחות אומרת בעצם:

  1. הנדסאי תוכנה – במהלך הלימודים, סטודנטים להנדסאי תוכנה רוכשים כלים רבים שיהפכו אותם למתכנתים מוכשרים בהיי-טק ובתעשייה. שפות התכנות כמו  C++, JAVA, ועוד, מערכות הפעלה, אינטרנט ו-HTML, מערכות מידע, גרפיקה, תקשורת רשתות ועוד. בוגרי הנדסאי תוכנה מאפשר להתחיל קריירה מבטיחה כמתכנת בארגונים בסדרי גודל שונים ובעבודה על מוצרים מגוונים, כגון פיתוח תכנה לניהול עסק ועוד.
  2. הנדסאי אלקטרוניקה – בוגרי לימודי הנדסאי אלקטרוניקה משתלבים במגוון רחב של תעשיות החל מהייטק ועד חברות ביטחוניות וממשלתיות, ובארגונים ובחברות העוסקות בפיתוח ותחזוקה של מוצרים המכילים רכיבים אלקטרוניים מורכבים
  3. הנדסאי חשמל – בוגרי לימודי הנדסאי חשמל עוסקים בתכנון, תפעול ובקרה של מערכות חשמל מורכבות, משתלבים בעבודה בתעשייה, במוסדות גדולים או במגזר הציבורי במפעלים ובמתקנים המייצרים וצורכים הספקי חשמל גבוהים.
  4. הנדסאי מכונות – בוגרי הנדסאי מכונות, משתלבים בתום הלימודים במפעלים ותעשיות בהן יש שימוש במכונות בתחומי תכנון קווי ייצור, רכש מכונות, תחזוקת מכונות, כיול ומדידה, ניהול טכנאים, בקרת איכות ועוד.
  5. הנדסאי בניין (הנדסה אזרחית) – הנדסאי אזרחי עוסק בביצוע של מבנים (תעשיה, דיור, משרדים), כבישים, נמלים (אוויריים וימיים), גשרים, מתקני מים, מחלפים, ומרכיבים שונים בהקמת המבנה. הם מוציאים לפועל את הקמתם של המבנים והמערכות, ולוקחים חלק ניכר בשלבי התכנון והביצוע של פרויקטים. בוגרי לימודי הנדסת בניין יוכלו להשתלב בכל תחומי התכנון, הניהול, הפיקוח והביצוע בבניה. הם רשאים לפתוח חברה קבלנית ולשמש כמנהלי עבודה או מורשה בטיחות באתרי בנין

משרות דרושים בעולם ההייטק

 

אז סקרתם את תחומי הלימודי השונים והחלטתם כי אתם הולכים ללמוד לימודי הנדסאי, בחרתם את התחום הטוב ביותר עבורכם ובמזל טוב ובשעה טובה סיימתם את הלימודים. עכשיו אתם מחפשים עבודה בתחום, אז בואו ונסקור במהרה את אפשרויות התעסוקה שיש לבוגרי הנדסאים. שכן הטכנולוגיה רק מתקדמת, במיוחד למי שמשלב גם לימוד אנגלית ברמה גבוהה במהלך לימודיו

קיימות שלל משרות ומודעות דרושים בתחומים ובתפקידים שונים בעולם ההייטק. הצעד הראשון והפשוט ביותר על מנת למצוא משרה מתאימה בתחום הוא לצפות במגוון הצעות עבודה בהייטק המופיעות באתרי לוחות הדרושים ברשת.

כפי שהזכרנו, אחד התחומים הפופולריים בתחום הינו הנדסאי תוכנה, ובין שלל סוגי המשרות שעשויות להתאים לבוגרי לימודי הנדסת תוכנה ניתן למצוא משרות בתחומים הבאים: מהנדס Real Time, QA תוכנה, מנהל פרויקטים – תוכנה, מפתח אלגוריתמים, מתכנת C, מתכנת ++C, תוכניתן JAVA, מתכנת #C, מתכנת DOT.NET, מהנדס תוכנה, מנתח מערכות, מנהל מערכות מידע CIO, DBA חומרה, DBA תוכנה, איש יוניקס UNIX, מומחה אבטחת מידע, מתכנת WEB ועוד….

השכר בתחומי ההייטק נחשב גבוה מהממוצע, והוא יכול לנוע בין 6000 ₪ ל- 40,000 ₪ למשרות בכירים.

בהצלחה.