לימודי הייטק בעידן החדש

התעצמות הטכנולוגיה בשנים האחרונות הביאה לעלייה חדה בתפוקת עולם ההייטק, משרות חדשות נפתחות, תפקידים חדשים נותנים הזדמנויות לכאלה שהיו מחוץ לתעשייה להיכנס אליה ודלתות חדשות נפרצות מדי יום ע"י ג'וניורים בעלי מוטיבציה להצלחה שהולכים וכובשים פסגות חדשות. הדבר מראה שהכניסה כיום לתעשייה על ידי לימודי הייטק זמינה וקלה מתמיד.

האפקט שהתפתחות הטכנולוגיה עושה על עולם ההייטק מאוד משמעותי. החל ממה שאנחנו יודעים על אבטחת מידע, ניהול רשתות, אופן השיווק הדיגיטלי ואיך שאנחנו תופסים את גוגל והרשתות החברתיות ואחד התחומים היותר "טריים" שעזר ביצירת משרות וחברות חדשות – תחום פיתוח האפליקציות. אך התפתחות הטכנולוגיה הביאה איתה לא רק שינויים בתחומי הפיתוח וה-IT, אלא גם בתחומי הלימודים. מקומות רבים מציעים קורסים מקצועיים בכל נושא שניתן לתאר, מלימודי שפות בין לאומיות עד ללימוד שרתי לינוקס.

כיום ניתן למצוא ברחבי הרשת שלל וובינרים (Webinar), אי בוקים (E-Book) וקורסים מקיפים בעלי מאות שעות לימוד אקדמאיות שניתן לקחת היישר מהמחשב בבית או מהלפטופ בכל מקום שתרצה.

וובינר הוא בעצם שילוב של המילים Web Seminar- הדרכה מקוונת יכולה להיות גם מוקלטת מראש ומשודרת באתר כלשהו בתאריך בו נחפוץ או לחלופין בשידור חי. וובינר בשידור חי נותן למרצה את האפשרות ליצור אינטראקציה בינו לבין הצופים. רבים נוהגים לשתף את ההדרכה המקוונת שלהם ברשתות החברתיות השונות ובכך ניתנת לזה חשיפה.

אי בוק, או בשמו המלא – Electronic Book הוא בעצם גרסה אלקטרונית לספרי הלימוד שאנחנו מכירים כל כך טוב. היתרון הגדול של האי בוק הוא הקלות שאנחנו יכולים להוריד אותו למחשב שלנו והאופציה לשמור אותו בכונן הקשיח. כאלה שרוצים להמשיך ולהרגיש את "חווית הקריאה" כמו בספר לרוב מדפיסים את האי בוק ואף כורכים לדמוי ספר.

כיום תחום הלימודים העצמאיים תופס תאוצה בעיקר אצל בני נוער שרוצים להתמקצע בתחומי המחשבים ומדריכים רבים מתפרסמים מדי יום באתרי שיתוף וידאו כדוגמת Youtube.

נערים שאינם מסופקים מרמת הלימודים בבתי הספר ורוצים להרחיב את הידע שלהם בכל תחום המחשבים משקיעים את רוב אחר הצהריים והערבים שלהם בצפייה, ניסוי וטעייה של חומרים חדשים ומתקדמים.

תחום ההייטק הוא חלק קטן מ"מהפכת" הלימודים בעידן החדש, כאשר על כל תחום ישנו מוסד לימודי המציע לימודים און ליין בצורה חכמה ופשוטה ללא כל צורך לשכור כיתה או אפילו מרצה באופן קבוע, דבר החוסך בעלויות למרצים ולבתי הלימוד ונוח יותר לסטודנטים.

אז מה עדיף? יש שיגידו שהנוחות, האופן שבו כל אחד יכול להשתתף וללמוד מנצח ויש כאלה שיעדיפו את הצפייה החיה בשיעור אמיתי המתנהל מולך, את האפשרות לשאול שאלות ולקבל תשובה מיידית ממרצה ואת האופציה ללמוד ולשאול שאלות תלמידים וחברים ללימודים שממשיכים להיום גם חברים לחיים.