מהנדס בניין

מקצוע הנדסת בניין הוא אחד המקצועות המבוקשים ביותר. זהו תפקיד בר אחריות, מהחיוניים והדינמיים ביותר הקשורים לבניית מבנים באשר הם; ציבוריים או פרטיים. מהנדס הבניין הוא למעשה הגורם האחראי על תכנון המבנה, החל מהתכנון הראשוני של השלד ובחירת החומרים וכלה בניהול ופיקוח על תהליך הבניה עצמו. מהנדסי בניין יהיו תמיד מבוקשים מאוד בשוק הישראלי והעולמי כאחד, הם חלק אינטגרלי ובלתי נפרד מכל תעשייה עירונית.

 

מה עושה בפועל מהנדס בניין?

מהנדס הבניין הוא האדם המקצועי ביותר והמשמעותי ביותר הלוקח חלק בתהליך הבניה בפועל. הוא זה שמוציא לפועל את תכנית האדריכל ומתרגם אותה בשטח לפרקטיקת הבנייה בצורת בחירת החומרים, ניהול הבנייה, פיקוח הבנייה, ניהול צוות ועוד. מהנדס הבניין אחראי על איכות הבנייה וטיב הבנייה, ועל כן מוטלת עליו אחריות רבה.

 

מה הם תחומי האחריות וההתמחות של מהנדסי בניין?

במהלך לימודיהם, מהנדסי הבניין רוכשים ומסגלים לעצמם את עקרונות היסוד וכלל הידע הדרוש בתחום תכנון הבנייה, שימור מבנים, שיפור מבנים ושיפוץ מבנים. מעבר לכך, הם רוכשים ידע מדיף הקשור לחומרי הבנייה, לניהול עצמו, לתכנית תקציבית וכלל השיקולים בתכנון של מבנה, בהתאם לבטיחות ותווי התקן.

מבין תחומי האחריות השונים של מהנדסי בניין, במהלך הלימודים בוחרים הסטודנטים להנדסת בניין תחום התמחות אחד, למשל; ניהול בנייה, הנדסת תחבורה, הנדסת סביבה, הנדסת מבנים, גיאוטכניקה ועוד. בלימודי תואר שני, נפתחים עבור מהנדסי בניין תחומי התמחות נוספים, בינהם; מערכות בקרה, מכשור, מדידות ועוד.

 

מה צריך להיות כדי להיות מהנדס בניין טוב?

ככל מקצועות ההנדסה, גם לימודי מקצוע הנדסת בניין מחייבים השקעה ושקדנות. מהנדס בניין צריך להיות אדם בעל זיקה למספרים וחישובים, בעל יכולת בינאישית וניהולית גבוהה, שכן הוא מנהל צוות שלם של עובדים. מהנדס בניין חייב להיות אדם יסודי ודקדקן, אחראי, מקצועי ואיכותי. על מהנדס הבניין מוטלת אחריות רבה, מתוקף היותו האדם שמוציא לפועל בניית מבנה אשר יאכלס וישמש אנשים במגוריהם או במקום עבודתם.

 

האם כדאי להיות מהנדס בניין?

אין ספק כי מקצוע הנדסת בניין הינו מבין המקצועות המבוקשים בקרב צעירים הניגשים ללימודים אקדמיים, וכמובן בקרב בוגרי הלימודים המחפשים עבודה. מקצוע מהנדס הבניין הינו מקצוע מבוקש בכל שוק תעשייתי, בין אם בארץ ובין אם בחו״ל. כתלות בהתמחותו, מהנדס הבניין הוא תפקיד דינאמי ורחב’, היכול להתבצע ממשרד או מהשטח. בנוסף, המקצוע מחייב אינטרקאציה רבה עם האנשים השונים המבצעים את תכניתו בפועל.