שוקלים הסבה מקצועית? בעד ונגד

השאיפה לשינוי, להתעלם או להתמודד?

בחיים של כל אחד ואחת מאיתנו מגיע הרגע בו אנו תוהים האם בחרנו במקצוע או במסלול החיים הנכון עבורנו. לאחר שהמחשבה הזו מתמקמת בתודעה, קשה להמשיך בחיים תוך התעלמות ממנה. ניתן להכליל ולומר שהמטילים ספק בדרכם מתחלקים למעשה לשתי קבוצות – אלו שאכן טעו בבחירת הכיוון ואלו שסובלים מחוסר ביטחון זמני. בתוך הקבוצה של אלו שאכן רצוי שיבדקו אופציות נוספות, חלקנו נתעלם מהאפשרות שאולי טעינו וכדאי לנסות ולחפש כיוון חדש, ואילו האמיצים יותר יחליטו לקחת את הסיכון ולחפש לעצמם עתיד טוב יותר, נפשית וכלכלית.

האם זה באמת כל כך קשה לעשות הסבה מקצועית?

שוקלים הסבה מקצועית? אף על פי שהחלפת קריירה, במיוחד אחרי תקופת עבודה ארוכה, היא פעולה הדורשת מודעות גבוה ורצון עז, היא אינה כה קשה, ואפילו יותר מכך. מחקרים אמריקאיים מראים שבעקבות ההתקדמות האנושית ועידן השפע בו אנו חיים, יחליף האדם הממוצע בין חמש לשבע קריירות במהלך חייו. עד שאנחנו מגיעים לגיל ארבעים ושתיים, ככל הנראה עבדנו כבר בעשר עבודות שונות. הסיבות לתחלופה הן שונות ומגוונות, ונעות בין הרצון להרוויח יותר כסף, חוסר שימוש ביכולות משמעותיות ושינוי מהותי בערכים ובתפיסת העולם. כך אנו מוצאים אקדמאיים שהופכים למורים, הייטיקיסטים שהולכים ללמוד אמנות ואנשי מדעי הרוח שעוברים ללימודי הנדסה.

אז הסבת מקצוע היא המתכון הבטוח לאושר ועושר?

לא בהכרח, ורק אם עושים אותה נכון. על מנת שהסבת הקריירה תוביל אותך למקום חיובי יותר מהמקום הקודם בו היית, יש צורך לפעול בשיקול דעת. ההנאה והסיפוק שלנו מעבודה נובעים משילוב של גורמים רבים, ביניהם הפעולה בה אנו עוסקים, הסביבה, החברה והשכר. על מנת למצוא את הקריירה הנכונה, דבר ראשון, עלינו לערוך מחקר עצמי, להכיר היטב את היתרונות, החולשות והאהבות שלנו. עלינו לדעת מהן היכולות שלנו, ואף יותר מכך, מהן היכולות שלנו בהן אנו מעוניינים להשתמש. לדוגמא, אם תכנות ועבודת מחשב באה בטבעיות לאדם מסויים, אין הדבר אומר שהוא בהכרח אוהב לעשות זאת. שינוי עבודה הוא עבודה בפני עצמה, ועלינו להתייחס אליו ככזה.

ואם אני רוצה לנסות להחליף מקצוע, מה אני בעצם אמור לעשות?

הבעיה של רוב האנשים, אלו שמחליפים קריירה שוב ושוב ושוב, נעוצה בכך שהם אינם מבצעים את המחקר העצמי שלהם כראוי. הם חושבים שהם אוהבים משהו או טובים בו או מספיק אוהבים והכסף יפצה על השאר, ולכן מוצאים את עצמם חוזרים תמיד לאותה הנקודה. על כן, אם אתם מתכננים שינוי מהותי בכיוון שלכם בחיים, כדאי ורצוי להתייעץ עם מומחה לשינויים כאלו. מאמנים ויועצי תעסוקה מתמקצעים בדרכים להכיר את הקליינטים שלהם לעומק, להבין מהן היכולות הטבעיות שלהם וממה הם נהנים, וכך עולה הסיכוי לבחור קריירה חדשה נכונה. הרי זה דבר ידוע שדברים שרואים מכאן לא רואים משם, ושלפעמים אנחנו מנסים להבין משהו לגבי עצמנו במשך שנים, ובפעם הראשונה שאנו פונים לייעוץ חיצוני, פותר לנו המומחה את הדילמה תוך כמה דקות של שיחה, לעיתים זה דורש קצת יותר עבודה. אנו ממליצים על חגי שלו-מאמן עסקי ומומחה לשינויים.