מכינה קדם אקדמית

מכינה קדם אקדמית מיועדת לשפר את סיכויי הקבלה למוסדות אקדמיים להשכלה גבוהה ובמקרים רבים גם להבטיח את הקבלה. המכינות הקדם אקדמיות בישראל נחלקות למכינות כלליות ומכינות ממוקדות או ייעודיות. מכינה כללית מיועדת לשפר סיכויי קבלה לכלל המוסדות האקדמיים, ויכולה להיות מכינה לפסיכומטרי, מכינה להשלמת בגרויות או מכינה לשיפור ציוני תעודת הבגרות.

מכינה קדם אקדמאית ממוקדת, משויכת לרוב למוסד לימודים גבוהים כלשהו ומטרתה להכשיר את הלומדים בה לקבלה לאותו מוסד, לתוכנית לימודים ספציפית. מכינה הנדסית, למשל, מתמקדת בחיזוק תחומי הידע הרלבנטיים למקצועות ההנדסה. בוגרים של מכינה קדם אקדמית הינם בעלי סיכוי משופר להתקבל למוסדות הלימוד ולתוכניות הלימוד המבוקשות. המכינה היא בעצם מעין 'הכנה' ללימודי התואר בהם נדרשות מטלות כמו כתיבת עבודות אקדמיות, בחינות גמר, סמינריון וכיו"ב.

מהי מכינה קדם אקדמית?

מכינה קדם אקדמית כוללת לימודים שנמשכים בין מספר חודשים לשלוש שנים. ישנם סוגים שונים של מכינות קדם אקדמאיות בישראל:

מכינה לפסיכומטרי – בית ספר או מכון הכשרה שמכין את הלומדים בו לקראת המבחן הפסיכומטרי. מבחן זה נדרש כתנאי קבלה לכמעט כל מוסדות הלימוד בארץ, וככל שתחום הלימוד מבוקש יותר כך ציון הפסיכומטרי צריך להיות גבוה יותר.

מכינה למקצועות העיצוב והאמנות – מכינה בתחום זה מכשירה מועמדים להכנת תיק עבודות לצורך קבלה למוסדות ותוכניות לימוד למקצועות העיצוב והאמנות.

מכינה לבגרויות ושיפור בגרויות – מכינה המיועדת להשלמת בגרויות, לחיזוק בגרויות או לשיפור ציונים קיימים, על מנת להגיע לרף קבלה מינימלי למסלול לימודים מסוים הדורש תעודת בגרות או במטרה לשפר סיכויי קבלה.

מכינה מקצועית – מכינה מקצועית מתמקדת בהכשרת הלומדים בה לתחום מקצועי ממוקד, למשל מכינה הנדסית תכשיר את הלומדים לקבלה למקצועות ההנדסה כך שנתוני הפתיחה שלהם יהיו זהים לאלו שמגיעים מתיכון הנדסי או מתיכון רגיל עם ממוצע בגרות גבוה במגמות רלבנטיות.

מה לומדים במכינה קדם אקדמית?

תכני הלימוד משתנים בהתאם לסוג המכינה ולנתוני הפתיחה של התלמידים. מכינה קדם אקדמית שמכשירה לקראת מבחן פסיכומטרי תתמקד בהקניית שיטות לפתרון מהיר של שאלות הפסיכומטרי ובתרגול של פתרון שאלות מהמבחן הפסיכומטרי. מכינה מקצועית ממוקדת תיראה יותר כמו מסגרת לימודית, ותכלול שיעורים בנושאים שרלבנטיים לתחום הלימודים המבוקש, כולל שיעורים בכיתה, תרגול, מבחנים ובחינות.

מכינה קדם אקדמאית מציידת את הלומדים בה בכלים הדרושים להם לדרכם האקדמית בהתאם למסלול בו הם מעוניינים ללכת. במכינות מקצועיות הסטודנטים מקבלים ציונים שאותם הם מציגים בבואם להתקבל לחוגים השונים במכללות ובאוניברסיטאות. מכינה כללית לא מעניקה ציונים בעצמה אלא מכשירה את הלומדים לעמוד במבחנים חיצוניים כמו פסיכומטרי או בגרות.

מכינה קדם אקדמית – יתרונות

מכינה קדם אקדמית מעניקה יתרונות רבים למסיימים אותה בהצלחה. עבור מי שמגיע עם נתוני פתיחה חלשים, לימודים במכינה משפרים את נתוני הפתיחה ומאפשרים ליישר קו עם דרישות הקבלה לחוג או למסלול המבוקש. בחוגים מבוקשים במיוחד, ניתן לשפר בעזרת מכינה נתוני פתיחה בינוניים או לא מספקים ולהגדיל את סיכויי הקבלה.

מכינה קדם אקדמית מקבלת לרוב מועמדים עד גיל 26, אך ישנן מכינות אשר מיועדות לבני 30 ומעלה ומאפשרות להחזיר את הביטחון ביכולת ללמוד ולהפעיל מחדש את התאים האפורים. במקרים בהם מועמד ללימודים גבוהים אינו עומד כלל בתנאי הקבלה, לימודים במסגרת מכינה מאפשרים להשיג את המינימום הנדרש על מנת לעמוד בדרישות הקבלה או מעבר לכך.


מועדי ימים פתוחים