מבחן אמיר

מבחן אמיר מיועד להערכת רמת ידיעות בשפה האנגלית. מטרתו המעשית של המבחן היא לשבץ סטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות בישראל להקבצות באנגלית או לקבוע רמת פטור באנגלית. מי שתוצאות המבחן שלו נמצאות בשני האחוזים העליונים ביחס ליתר הנבחנים באותו מועד, זכאי לרמת פטור. כל היתר משתבצים בהתאם לתוצאות מבחניהם וביחס לשאר הנבחנים באותו מועד, לפי הקבצות, לרמה א' (הנמוכה ביותר), ב', ג', או ד' ולומדים אנגלית עד להשגת רמת פטור. מבחן אמיר מקביל לחלק האנגלית בפסיכומטרי.

מהו מבחן אמיר?

מבחן אמיר מורכב משלושה פרקים בדרגת קושי עולה, כאשר כל פרק מחולק לשלושה חלקים ובכל חלק כ-7 עד 28 שאלות. החלק הראשון בכל פרק עוסק בהשלמת משפטים: יש להשלים מילה חסרה במשפט נתון, כאשר נתונות ארבע תשובות אפשריות. החלק השני בכל אחד מארבעת הפרקים של מבחן אמיר בודק יכולת ניסוח מחדש של משפט. נתון משפט ולאחריו ארבע הצעות לניסוח שונה של אותו המשפט, מתוכן יש לבחור את התשובה שקרובה ביותר למשמעות המשפט המקורי. החלק השלישי מיועד להעריך בעזרת מבחן אמיר יכולות קריאה והבנה של טקסטים באנגלית, ולצורך כך יש לקרוא טקסט קצר ולענות על שאלות העוסקות בו.

הרשמה למבחן אמיר

הרשמה למבחן אמיר נעשית דרך המרכז הארצי לבחינות והערכה. עלות ההרשמה היא כ-200 ₪ להרשמה מקוונת ו-270 ₪ להרשמה דרך הדואר או במשרדי המרכז לבחינות והערכה. הרשמה כוללת חוברת הכנה לקראת מבחן אמיר שבה הסברים על מבנה השאלות, דגשים חשובים, הצעות כיצד להתכונן ליום הבחינה ומספר מבחנים לדוגמה אותם יש לפתור לצורך תרגול.

רצוי להתחיל לתרגל דוגמאות של מבחן אמיר לפחות שבועיים לפני מועד הבחינה, אם רמת האנגלית שלכם טובה. הנרשמים למועד הקרוב של מבחן אמיר דרך אתר האינטרנט יכולים להוריד את החוברת מהאתר, אין צורך להמתין לשליחתה בדואר וניתן לחסוך כ-70 ₪.

הכנה למבחן אמיר

הכנה למבחן אמיר יכולה להתבצע באופן עצמאי בעזרת חוברת ההכנה שאיתה ניתן לתרגל דוגמאות של מבחן אמיר בבית. בתחילה יש לענות על מבחן אחד להתרשמות מבלי לעבוד עם שעון או סטופר ולאחר מכן רצוי להתחיל לתרגל תוך התחשבות בגורם הזמן ובהתאם להנחיות התרגול בחוברת.

דרך נוספת ללמוד עצמאית לקראת מבחן אמיר היא לקרוא טקסטים באנגלית ולשנן מילים חדשות באנגלית. במקביל ניתן להירשם לקורס מבחן אמיר שמיועד להכין את המשתתפים למבחן. כל דרך שעוזרת לשפר את ציון המבחן יכולה לחסוך זמן מאוחר יותר, בזמן הלימודים, מאחר וככל שהציון גבוה יותר כך קרוב יותר הפטור המיוחל באנגלית.

מהלך המבחן

מבחן אמיר אורך כשעה וחצי כולל זמן להסברים והדגמות לפני וזמן למשוב אחרי המבחן. אורך הבחינה נטו הוא שעה ורבע כשלכל פרק מוקצבות 25 דקות, בתוכן יש לענות על שלושת החלקים בפרק. לאחר שהסתיים הזמן עבור פרק מסוים לא ניתן לחזור לאחור בדפי הבחינה ולבדוק או לתקן את התשובות.

מבחן אמיר מבוסס על מהירות, מאחר ולכל שאלה יש להקדיש פחות מדקה. עשרים וחמש הדקות של כל פרק כוללות גם את הזמן הנדרש לקריאת קטע הקריאה. את התשובות של מבחן אמיר יש לסמן בדף נפרד מיוחד, בעזרת עיפרון HB. ניתן לרשום ולסמן על חוברת הבחינה.

ציוני מבחן אמיר

מבחן אמיר, כמו הבחינה הפסיכומטרית, מוערך בשיטה ייחודית. ראשית, תשובות שגויות אינן מורידות ניקוד: נקודות מתווספות על כל תשובה נכונה. לכן, רצוי לנחש תשובות גם במקרה וכלל לא יודעים מהי התשובה הנכונה. שנית, ציוני מבחן אמיר משוקללים בכל מועד בחינה ביחס לנבחנים האחרים כאשר הניקוד הגבוה ביותר האפשרי הוא 250.

רמת פטור מושגת בדרך כלל מניקוד 234 ומעלה אך הרמה נבדקת גם ביחס לנבחנים האחרים ולכן אם במועד מסוים, יותר מ-3 אחוזים מהנבחנים השיגו ציון של 234 ומעלה, הציון המינימלי שנדרש להשגת רמת פטור יהיה גבוה יותר בהערכת תוצאות מבחן אמיר של אותו מועד.


מועדי ימים פתוחים