הנדסת ביוטכנולוגיה

הנדסת ביוטכנולוגיה הינה תחום בתוך ענף ההנדסה. בתחום זה יש ניצול של אורגניזמים או של חומרים המופקים מהם, לצורכי תהליכים תעשייתיים, רפואיים וחקלאיים. ענף זה משלב בתוכו ביולוגיה, הנדסה, רפואה ותעשייה יחדיו. זאת במטרה לפתח מוצרים מסחריים המסתמכים על מדעי החיים.

ביוטכנולוגיה למעשה נשענת על בסיס הידע של כל מדעי החיים – גנטיקה, התא ומורכבותו, מולקולות, כימיה בתא ועוד. כל אלו נקשרים גם לידע מעמיק יותר בתחומים כגון ביו-רובוטיקה, הנדסה כימית, טכנולוגיות מידע ועוד.

תחומי הנדסת ביוטכנולוגיה

הנדסת ביוטכנולוגיה דורשת מיומנויות ובקיאות במגוון נושאים. בעבר, התפתחה הביוטכנולוגיה בתחומים שכלל לא קשורים לרפואה, אלא בעיקר בתחומי הנדסת מזון והחקלאות. כיום משתמשים בביוטכנולוגיה גם לתחומים רבים אחרים: הנדסה גנטית והנדסת רקמות, הנדסת סביבה ואפילו הנדסה של חומרי נפץ מסוימים שעוזרים לפיתוחים של התעשיות הצבאיות. ישנם יישומים רבים בתחום הנדסת הביוטכנולוגיה, כגון פיתוח תרופות שונות, אבחון מחלות, חיסונים חדשניים, הגדלת תפוקה של ייצור חקלאי, שיפור ייצור מזון, חיסכון באנרגיה, שימור הסביבה ומזעור מפגעי האדם בטבע.

מהנדס ביוטכנולוגיה זהו למעשה מקצוע חדש יחסית בשוק העבודה בישראל ובעולם כולו. מדובר בתעשייה ההנדסית שנרתמה לצורך קידום, פיתוח ומחקר של הביוטכנולוגיה. כיום ניתן ללמוד את המקצוע לתואר ראשון במספר אוניברסיטאות בארץ וגם במכללות. את התארים המתקדמים ניתן ללמוד באוניברסיטאות או במוסדות אקדמאיים בחוץ לארץ.

לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה מתבססים על מקצועות הבסיס במדעים המדויקים כגון: מתמטיקה, פיזיקה, כימיה וסטטיסטיקה. כמו כן במקצועות בסיס במדעי החיים כגון: ביולוגיה, ביוכימיה, הנדסה כימית, הנדסה גנטית ועוד תחומי ידע רבים. נוסף לכך, במסגרת הלימודים לתואר ראשון נחשפים הסטודנטים פעמים רבות לניסויים מעשיים במעבדות, הגשת פרויקטים מעשיים, ושיתופי פעולה עם חברות מהתעשייה שעוסקות בתחום. כל זאת נועד להכשיר את הסטודנטים, למהנדסי ביוטכנולוגיה הטובים ביותר. כמו כן לתת להם דרכים להתנסות בידע העיוני, תיאורטי שהם רוכשים במהלך התואר.

המקצוע של הנדסת ביוטכנולוגיה נעשה כה שימושי וחיוני להתפתחות התעשייה ורמת איכות החיים שלנו שהוא הוכנס למספר תכניות לימודים בבתי הספר התיכוניים ברחבי הארץ. מהלך זה נועד לאפשר לתלמידי התיכון להיחשף לנושא ולעודד כמה שיותר סטודנטים לעתיד לגשת למקצוע זה. זאת בגלל הצורך והביקוש הגבוה בכמה שיותר מהנדסי ביוטכנולוגיה בתעשייה. תלמידים שלומדים מקצוע זה כבר בלימודים התיכוניים, למעשה מקבלים יתרון רב על פני אחרים שלא למדו מקצוע זה בתיכון. יתרון זה בא לידי ביטוי בניסיונם להתקבל למוסדות האקדמאיים בכדי להפוך את הלימודים הללו למקצוע עבורם.

מהנדסים העוסקים בהנדסת ביוטכנולוגיה משתלבים במקומות רבים בתעשייה: חברות של תרופות, חברות ייצור מזון, מכוני מחקר ופיתוח, חברות ייצור מזון חקלאי ועוד. כמו כן ישנם בוגרי תואר ראשון שממשיכים לתארים מתקדמים ועוסקים בהוראת הנדסת ביוטכנולוגיה במוסדות האקדמאיים השונים בארץ ובעולם.