אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר ראשון בהנדסה

בוגרי תואר ראשון בהנדסה נהנים מאפשרויות תעסוקה רבות בסיום התואר. למעשה, בהשוואה לבוגרי חוגים מקבילים או חופפים, בוגרי לימודי הנדסה מתקבלים למקומות עבודה ולתפקידי מפתח עם סיום התואר הראשון – בעוד בוגרי חוגים דומים (כגון, כימאים, ביולוגים ובוגרי חוגים משולבים ממדעי הטבע והמדעים המדוייקים) נדרשים להמשיך לתואר שני כדי להתחרות על אותו תפקיד. אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר ראשון בהנדסה נפתחות בתחום ההנדסי הנלמד ולעתים גם בתחומים הנדסיים דומים, בהתאם לדרישות השוק והשעה. כך למשל בוגר של הנדסת כימיה או מכונות יכול להתקבל למשרות שמתאימות גם לבוגר לימודי הנדסה ביו רפואית, ובוגר הנדסת מחשבים יכול להתמודד מול בוגרת הנדסת מערכות תוכנה על אותה המשרה.

מקצועות העיסוק

המקצוע בו עוסקים בוגרי לימודי הנדסה ובכללם בוגרי תואר ראשון בהנדסה הוא מקצוע המהנדס. מהנדס תפקידו לתכנן מערכת, לייעל מערכת קיימת ולפקח על התנהלותן השוטפת של מערכות ועל תפקודן התקין, תוך מיקסום המשאבים העומדים לרשותו מבחינת כסף, זמן, בלאי, ייעול ופרמטרים נוספים. בהתאם למסלול הנבחר של לימודי הנדסה, מקצוע העיסוק יתמקד בסוגים שונים של מערכות: מהנדס תוכנה, מהנדס חומרים, מהנדס קו ייצור, מהנדס תפעול מהנדס אזרחי וכן הלאה בהתאם למסלולים של לימודי הנדסה ובהתאם לצרכי השוק והתקנים הקיימים.

מקומות עבודה

בוגרי תואר ראשון בלימודי הנדסה הם מהנדסים בהכשרתם. מקום עבודה של בוגר לימודי הנדסה יכול להיות חברת הייטק קטנה, מפעל מקומי בקנה מידה בינוני או גדול, סניף של חברת ייצור זרה שפועל בישראל ואף משרד ממשלתי או חברה שזכתה במכרז ממשלתי. בהתאם להכשרתם, בוגרים שסיימו לימודי הנדסה ישתלבו בחברות, עסקים וארגונים שונים מתחום המחשוב, משאבי אנוש, תוכנה, חומרה, כימיה והפקת חומרים, אנרגיה סולארית, קידוחי נפט, תעשייה כבדה וקלה, ציוד רפואי וביו-רפואי.