מסלולי התמחות בתואר ראשון בהנדסה

לימודי הנדסה כוללים אפשרויות התמחות מגוונות ומסלולים רבים. עוד במהלך התואר הראשון, נדרשים הסטודנטים לבחור ראשית את מסלול האם בו ילמדו (הנדסת מכונות, הנדסת מערכות תוכנה, הנדסה אזרחית, רפואית, הנדסת חומרים וכן הלאה) ולאחר מכן את תחום ההתמחות בתוך מסלול האם.

הסיבה לדבר נעוצה בכך שמרבית ממסלולי הלימוד מתפצלים לתת-התמחויות מהן מתבקש הסטודנט לבחור בשנת הלימודים השלישית, לאחר קורסי מבוא וקורסים כלליים מהתחום ההנדסי אותו בחר ללמוד.

מסלולי התמחות בלימודי תואר ראשון בהנדסה מותאמים למבנה של לימודי הנדסה, שמתחילים מהיסודות של תחום ההנדסה: יצירת מודלים מתמטיים לתכנון. בשלב השני, לומדים הסטודנטים קורסים בהתאם למסלול שבחרו: סטודנטים להנדסת חומרים לומדים כימיה וקורסים במבנים של חומרים, בעוד סטודנטים להנדסת תוכנה מתמקדים יותר במודלים מתמטיים לתכנות.

בנוסף, גם בתוך המסלול הנבחר ניתן להתמחות בתת-תחום, למשל: מסלול של לימודי הנדסה שמתמקד בהנדסת מחשבים יכול להתפצל במהלך שנות התואר הראשון להתמחות בתוכנה והתמחות בחומרה.

לימודי הנדסה לתואר ראשון בנויים על מסלולי התמחות והדבר תקף הן ללימודים במכללות והן ללימודים באוניברסיטאות. שם המסלול יכול להשתנות ממוסד אקדמי אחד לאחר, וגם היקף מסלול האם יכול להיות רחב או מצומצם. לרוב כאשר מסלול האם בנוי במתכונת רחבה יהיו בו יותר תת התמחויות מהן יצטרכו הסטודנטים לבחור בשנה השניה או השלישית, וכאשר מסלול האם של לימודי הנדסה מצומצם מלכתחילה הוא לרוב לא יכלול תת התמחות.