הנדסת בניין

הנדסת בניין היא אחד התחומים השימושיים ביותר בהנדסה. היא שייכת בעיקרון לתחומי ההנדסה הטכנולוגיים ולא לתחומים ההנדסיים העוסקים בטכנולוגיית עילית (הייטק) אם כי לא ניתן להפריד באופן מוחלט בין התחומים. למשל, ניתן להתמחות בתוך הנדסת בניין בתחום החומרים (ייצור, תכנון ובקרה על חומרים המשמשים לצרכי בניין) או בתחום המחשבים (פיתוח מערכות בקרה אזרחיות על כבישים, פרויקטים של בנייה ועוד) – שם פוגשים את טכנולוגיות העילית.

תחום הבנין ההנדסי, שנקרא גם הנדסת מבנים או הנדסה אזרחית, אחראי לכל המבנים והמערכות הבנויות שמשרתות את בני האדם: בניינים, גשרים, מחלפים ומערכות כבישים, שוברי גלים, מבנים בטחוניים, מבני ציבור, מפעלים ואף מערכות מים. מאחר ומדובר בהיקף עצום של ידע, מחולקת הנדסת בניין לתחומים שונים שנלמדים כתחומי או מסלולי התמחות ובהם מתמקד המהנדס או ההנדסאי גם בצאתם לשוק העבודה.

מהנדסי הבניין או מהנדסים אזרחיים נדרשים לשקול שיקולים רבים ומגוונים כאשר הם מתכננים או מפקחים על פרוייקט בנייה, ביניהם שיקולי עלות מול תועלת, שיקולים גיאוגרפיים, פיזיקליים, סביבתיים וכמובן פונקציונליים, כיצד מתפקד המבנה וכיצד הוא עומד בתקנים נדרשים. הנדסת בניין כוללת גם את מיפוי השטח טרם הבנייה בו וכן את אופני תחזוקת המבנה או יכולת אומדן לחוזקו, בטיחותו וכן הלאה, לאחר השלמת הבנייה.

תחומי הנדסת בניין

הנדסת בניין כוללת תחומים הקשורים לתהליך הבנייה כולו, במקרו ובמיקרו, בהקשר למבנים עצמם ולמשאבים שונים הדרושים להם. זהו התחום ההנדסי הכולל את המספר הרב ביותר של תתי-תחומים והוא פוגש בענפי ידע ומומחיות אחרים כגון כלכלה, גיאוגרפיה, ניהול, חומרים ועוד. במוסדות הלימוד, הוא מכונה כאמור גם הנדסה אזרחית או הנדסת מבנים. בין הנושאים והתחומים המצויים תחתיו נמנים:

תחומים הקשורים לבניין, ביניהם: ניהול בנייה – מההיבט האקונומי, התכנוני, היזמי והאנושי (הנעת עובדים למשל); הנדסת מבנים כהתמקדות במכניקה, חוזק וחומרים וכן מיגון.
תחומים הקשורים לבנייה סביבתית, ביניהם: הנדסה סביבתית (הנדסת סביבה) – הכוללת משאבי מים ותשתיות שונות; הנדסת תחבורה – הכוללת הנדסת כבישים, מערכות כבישים, מסילות רכבת, תכנון צמתים ורמזורים ומערכי פיקוח עליהם; משאבי מים – תחום הכולל את כל הקשור בהפקה, יצירה, שימוש ופיקוח על משאבי מים, מהפן הכלכלי, הגיאוגרפי, הסביבתי ועוד.

תחומים הנמצאים תחת הנדסת בניין וקשורים למיפוי שטח, כריית נתונים מהשטח וגיאוגרפיה, ביניהם: גיאוטכניקה, גיאודזיה וגיאו אינפורמציה – שיטות למדידת ומיפוי קרקע, הפקת אינפורמציה מהקרקע, הצגתה ועיבודה לצורך חישוב. נקרא גם הנדסה גיאודטית.

תחום הנכלל תחת הנדסה אזרחית (ולא נמצא למשל כבחירה בלימודי הנדסת בניין) הוא גם הנדסה חקלאית, שכוללת שיטות לחישוב, תכנון, ייעול ופיקוח על שטחים, מכשירים ומערכות המשמשים בחקלאות המודרנית.

הנדסת בניין כוללת אם כן תחומים רבים. תחומים אלו פוגשים בענפי הנדסה אחרים, למשל כאשר נדרש ציוד ממוחשב לעבודת הבנייה או הפיקוח על המבנה או המערכת הבנויה, נוצרת חפיפה בין תחום הבניין לתחום המחשבים.