הנדסה כימית

אחד מהתחומים המרתקים בענף ההנדסה ולימודי ההנדסה הוא הנדסה כימית, או בשמה הנוסף הנדסה תהליכית (או הנדסת תהליך). המהנדסים בתחום זה עוסקים בהפיכת תהליכים כימים למיניהם למותאמים לצורכי התעשייה השונים. במילים אחרות, לאחר יצירת חומר כימי כזה או אחר, אמון המהנדס על תהליך ההפקה והייצור של החומר כמו גם על ייעול התהליך, בקרתו וניהולו.

האוניברסיטאות והמכללות בארץ, המציעים תכנית ללימודי הנדסה כימית, מאפשרים לימודים אלו במספר התמחויות. העובדה שקיימות התמחויות שונות מעידות על רב גוניות תחום זה.

תחומי הנדסה כימית

הנדסת כימיקלים מונה תחומים רבים. זאת מאחר ותהליכים כימים ממלאים חלק כזה או אחר בייצורם של מוצרים רבים להם שימוש יום יומי בחיינו. דוגמאות למוצרים אלו הם נייר, דלק, חומרי פלסטיק, תרופות, מוצרים המשמשים את תעשיית החקלאות ותעשיות נוספות. בנוסף, קיימים תחומים מתקדמים בהנדסת תהליכים (כימית) המשלבים בה טכנולוגיה – כמו למשל תחום הננוטכנולוגיה.

כאמור, קשת התחומים הרחבה בענף זה פותחת בפני הסטודנטים מספר התמחויות. ביניהן; לימודים בהתמחות ביוטכנולוגיה, לימודים בהתמחות תהליכים וחומרים מתקדמים, לימודים בהתמחות תעשייה תהליכית, לימודים בהתמחות תעשיות מים, לימודים בהתמחות הנדסת תרופות ועוד.

תוכניות הלימוד

לימודי הנדסה כימית לרוב יערכו במסגרת לימודית האורכת ארבע שנים. במהלך ארבע שנות לימוד אלה, לומד הסטודנט את מקצועות הבסיס והיסודות במדעים, מקצועות הנדסה וטכנולוגיה ולקראת סוף הלימודים מחויב בפרויקט גמר מקיף. חלק מהקורסים הנלמדים נערכים במעבדות וחלקם בהרצאות עיוניות.

בדרך כלל בשנה השלישית ללימודים מסיים הסטודנט את לימוד המקצועות הכללים ומתחיל את לימודי מסלול ההתמחות בו בחר. הסיבה לכך היא שעל מנת ללמוד קורסים בנושאים התמחות ספציפיים, על הסטודנט להרחיב את הבסיס התיאורטי בו הוא מחזיק.

פרויקט הגמר מהווה את עבודת הסיום של בוגרי התואר להנדסה כימית ומאפשר להם להדגים את הידע בו הם מחזיקים בשילוב יכולותיהם המקצועיות. נושא הפרויקט נבחר בהתאמה למסלול ההתמחות של הסטודנט בתוכנית הלימודים. במקרים מסוימים קיימים שיתופי פעולה בין מוסד הלימוד למכונים וארגונים בתעשיות השונות. שיתופי פעולה אלה מאפשרים לסטודנט להכין את הפרויקט למטרה ממשית וצורך קיים בתעשייה ובמקביל ללמוד את העבודה באופן הפרקטי ביותר.

מעבר לתוכנית הלימודים לתואר ראשון בהנדסת תהליך (כימית), קיימות גם תכניות לימוד לתארים מתקדמים (תואר שני ושלישי).

תנאי קבלה

על מנת להגיש מועמדות לתכניות הלימוד להנדסה כימית, נדרש המועמד להציג את ציון הסכם שבידיו. ציון זה מהווה שכלול של ממוצע הבגרויות שלו (לרוב בדגש על מקצועות המדעים) וציון הפסיכומטרי. במוסדות מסוימים תיתכן דרישה להציג בנפרד את ציון הפסיכומטרי והישגים מוגדרים מראש במקצועות מדעי הטבע השונים (מדעים).
תנאי הקבלה אינם בהכרח זהים בין מוסדות הלימוד. רצוי לזכור עובדה זו בעת הגשת המועמדות ולא לפסול על הסף את היכולת להתקבל ללימודי הנדסה כימית.