הנדסה אזרחית

אחד הענפים הרחבים בהנדסה הוא ענף ההנדסה האזרחית. הנדסה זו כוללת בתוכה תחומים רבים המהווים חלק בלתי נפרד משגרת חיינו. הנדסת בניין, תשתיות תחבורה, תכנון סביבתי וחקלאי הם רק חלק מן התחומים הנמנים בה.

בדומה לתחומי ההנדסה האחרים גם לימודי הנדסה אזרחית אפשריים במספר מוסדות ללימוד במסלול לתואר ראשון B.sc, מסלול לתואר שני ואף מסלול לדוקטורט. יותר מכך ניתן למצוא מסלול ישיר לדוקטורט לסטודנטים מצטיינים.

לימודי הנדסה אזרחים מכשירים מהנדסים לעסוק בתכנון, פיתוח, בניה, תפעול ותחזוק של תשתיות, מבנים ועוד. אלו משרתים הן ארגונים בתעשייה והן את הציבור הרחב.

תחומי הנדסה אזרחית

לימודי אלו מכונים פעמים רבות לימודי הנדסת בניין או הנדסת מבנה. תחום זה מכנס בתוכו את ההנדסה של מבנים, תשתיות ומערכות שונות, ביניהן גם תשתיות תחבורה. אל הנדסת בניין והנדסת תחבורה מצטרפים גם לימודי הנדסה אזרחית בהתמחות סביבתית. גם בהתמחות הסביבתית קיימים מספר תתי תחומים בהם ניתן להתמחות. בין תחומים אלו נמצאים הנדסת משאבי מים וסביבה, הנדסת סביבה והנדסה חקלאית.

המשותף לכל התחומים הוא הבסיס ההנדסי. בכל תוכניות הלימוד נלמדים תכנים שמטרתם להקנות למהנדסי העתיד ידע רב וכלים לאפיון, תכנון, פיתוח, ביצוע, ניהול ובקרה של אותם פרויקטים. ההבדל העיקרי בין התחומים הנלמדים טמון בתוכן המקצועות הנלמדים וכמובן בתרגום בפועל של הלימוד למקצוע בו יעסוק המהנדס.

לימודי הנדסה אזרחית

בארץ ניתן למצוא מספר אוניברסיטאות ומכללות המציעות לימודי הנדסה אזרחית. תוכנית הלימודים הנפוצה ביותר היא זו של לימודי הנדסת בניין / מבנה.

לימודים אלו, באופן המזכיר את לימודי ההנדסה בכל הענפים, נפרשים על פני ארבע שנות לימוד. במהלך השנים הללו נערכת לסטודנט היכרות הן עם החומר התיאורטי והן עם מקצועות וכלים פרקטיים על מנת למקצע אותו ולהכינו להשתלבות בשוק העבודה בתום הלימודים.

חלק מהמכללות מציעות גם תוכנית לימוד של הנדסה אזרחית והנדסת בניין להנדסאים. ההבדל העיקרי בין תוכנית הלימוד לתואר ראשון לבין התוכנית להנדסאים ניכר במספר היבטים. אורכם של הלימודים לתעודת הנדסאי קצרים יותר ולרוב ההתכוונות של תכני הלימוד והתוכנית היא בעיקרה למישור הפרקטי. אין זה אומר שבמהלך הלימודים לא יופיעו תכנים בעלי פן תיאורטי, אך הם מצומצמים יותר בהשוואה ללימודי התואר.

למעוניינים להמשיך לתארים מתקדמים חשוב לבחור בתוכנית התואר הראשון. היתרון הגדול לעומת זאת של תעודת ההנדסאי הוא באפשרות להשתלבות מהירה מאד בשוק העבודה.

תנאי קבלה

על מנת להתקבל ללימודי הנדסה אזרחית צריך להציג המועמד רקע קודם במקצועות המדעים, המתמטיקה ועיתים גם המחשב. החיבור של המועמד למקצועות הריאלים חשוב מאין כמוהו מאחר והוא מהווה אבן בסיס במקצועות הנלמדים במהלך התואר, בתוכניות השונות.

רוב המוסדות האקדמיים דורשים בעת הקבלה לתוכנית הלימוד למהנדסים ציון פסיכומטרי (גובה הציון ממוסד למוסד), תעודת בגרות וסף ציונים במקצועות מתמטיקה ואנגלית.