הנדסת תקשורת

הנדסת תקשורת הפכה להיות אחד מנושאי הליבה המעסיקים כיום את תעשיות היי-טק בארץ ובעולם. כיום כאשר מדברים על מערכות תקשורת הכוונה היא למערכות כדוגמת רשתות האינטרנט, מערכות טלפון סלולאריות, מערכות תקשורת אלחוטיות וטכנולוגיות תקשורת מתקדמות אחרות.

מטרתם של מהנדסי תקשורת הוא לפתח ולקדם את תחום טכנולוגית התקשורת בארץ ובעולם. לתכנן, וליצור מערכות תקשורת חדשות, ולפתח את אלו שכבר קיימות. זהו למעשה ענף שמשלב את התקשורת והתעשייה ההנדסית יחד. כלומר הנדסה היא היכולת ללוות פיתוח של מוצר חדשני החל משלב הרעיון לייצור ועד לשלב של המימוש של המוצר ושיווקו בשוק.
תקשורת באה לידי ביטוי במערכות טכנולוגיות שונות. כך שלמעשה הנדסת תקשורת היא היכולת לתכנן, לפתח, לייצר ופקח על מערכות תקשורת חדשות שיובילו את התעשייה וישפרו את רמת החיים.

תחומי הנדסת תקשורת

למעשה ניתן ללמוד את הנדסת התקשורת ללימודי תואר ראשון, באוניברסיטה אחת בלבד בארץ, היא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. בכל שאר האוניברסיטאות האחרות בארץ משולבים לימודי הנדסת תקשורת בתוך ענף קיים בהנדסה כגון לימודי תואר ראשון בהנדסת חשמל או לימודי תואר ראשון בהנדסת מחשבים. מלבד זאת קיימות תכניות לימוד שונות לתואר ראשון בהנדסת תקשורת גם בכמה מכללות הנדסאיות, טכנולוגיות ברחבי הארץ.

במהלך הלימודים מתמקדים הסטודנטים ברכישת ידע בסיסי במדעי היסוד כגון מתמטיקה, פיסיקה, כימיה ומחשבים. כמו כן הם רוכשים הכשרה עיונית בהנדסת מערכות מחשב, הנדסת תוכנות והכרה של כל עולם התקשורת הטכנולוגי. לצד לימודים עיוניים, מתנסים הסטודנטים גם בלימודים מעשיים לאורך כל ארבע שנות התואר.

הלימודים המעשיים באים לידי ביטוי בשיעורים במעבדות מחשב מתקדמות, בהגשת פרויקטים, בהצטרפות לעבודות מחקר ופיתוח קימות בתעשייה בישראל ועוד. הפן המעשי של הלימודים, מטרתו יישום הרקע התיאורטי עיוני שנלמד במהלך התואר. כמו כן הכנה של הסטודנטים לקראת האתגרים שיפגשו בדרכם במהלך עבודתם כמהנדסי תקשורת בתעשייה.

מהנדסי תקשורת שסיימו את לימודיהם בתחום הנדסת תקשורת משתלבים במספר מקומות בתעשייה. בחברות העוסקות באינטרנט, בחברות מחשוב, חברות סלולר ורשתות תקשורת שונות ואף בענף הרדיו. ישנם מהנדסי תקשורת שמשתלבים בפן הטכני ומנתבים את הידע שלהם לפיתוח וייצור ישיר של מכשירים טכנולוגיים מתקדמים. הידע הטכני טומן בחובו שימוש בידע מומחה לתכנן ולספק פתרונות לבעיות קיימות וכמו כן לתת הדרכה טכנית מקצועית לאחרים בתוך הארגון.

חלק ניכר ממהנדסי התקשורת משתלבים בחברות השונות גם כמנהלי פרויקטים וכאחראים על פעילויות שונות בחברות העוסקות בהנדסת תקשורת. מנהלי הפרויקטים אחראים על איכות המוצרים, התקציבים והגשת הפרויקטים במועד שנקבע להם בכדי שיוכלו להשתלב בתעשייה היום יומית מהר כמה שאפשר.

בדרך כלל כשמדובר במהנדסי תקשורת העוסקים בפעילות ניהולית, הם יעברו הכשרה נוספת מטעם הארגון. ההכשרה תהיה בפן הניהולי ומטרתה להשלים את הידע המקצועי, טכני שקיים ברשותו של המהנדס.