לימודי השלמה להנדסאים

לימודי השלמה להנדסאים מאפשרים לבעלי תעודת הנדסאי להפוך למהנדסים בעלי תואר ראשון בהנדסה. משך הלימודים הינו בין שנתיים לשלוש שנים ברוב המסלולים, ובסופם ניתן להמשיך לעסוק באותו התחום רק בתפקידים השמורים למהנדסים. הלימודים כוללים תכנים ושיעורים שלא נלמדו במסגרת לימודי תעודת הנדסאי. לכל מועמד מורכבת תכנית אישית באופן כזה שאין צורך לחזור על שיעורים וחומרים שכבר נלמדו במסגרת לימודי התעודה.

לימודי השלמה להנדסאים ניתן למצוא במכללות ואוניברסיטאות רבות, לעתים במסגרת לימודי ערב. כדאי להביא בחשבון את היקף הלימודים, דרישות הקבלה וכן את עלות לימודי השלמה להנדסאים: לרוב מדובר על עלות שנתית שזהה לעלות של שכר לימוד לתואר ראשון.

לימודי השלמה לתואר ראשון

לימודי השלמה לתואר ראשון להנדסאים מורכבים משיעורי מעבדה, הרצאות ותכני לימוד שלא נכללו במסגרת לימודי התעודה. היקף הלימודים נקבע בהתאם לרקע האישי של כל מועמד. במידה ומועמד מעוניין לעבור מהתמחות אחת לאחרת (למשל הנדסאי חשמל מעוניין לעבור להתמחות בתוכנה) הוא יידרש לשיעורי השלמה.

ההיקף הרגיל של לימודי השלמה להנדסאים הוא בין שנתיים לשלוש שנים, כלומר בין ארבעה לשישה סמסטרים, כאשר שנתיים הן הזמן הממוצע להנדסאים שנשארים באותו תחום ושלוש שנים הן הממוצע להנדסאים שעוברים לתחום אחר. מסגרות רבות מציעות לימודי השלמה להנדסאים לתואר ראשון בתחומים אחרים מלבד תחומי ההנדסה. תנאי הקבלה וכן משך הלימודים משתנים בהתאם לרקע האישי של כל מועמד.

תנאי קבלה ללימודי השלמה להנדסאים

על מנת להיכנס לתכנית לימודי השלמה להנדסאים יש צורך להציג תעודת הנדסאי ופירוט קורסים שנלמדו במסגרת לימודי התעודה. מאחר ותחום ההנדסאים בארץ מפוקח על ידי מה"ט קיימת תאימות גבוהה בין הקורסים הנלמדים בתכניות הכשרה להנדסאים לבין הקורסים הנלמדים בתכניות האקדמיות למהנדסים, מה שמאפשר מסלול לימודים מקוצר יותר להנדסאים שמעוניינים לקבל תואר ראשון בהנדסה.

ישנן מכללות המאפשרות להתחיל לימודי השלמה להנדסאים עוד במהלך לימודי התעודה. תנאי הקבלה להשלמה לתואר ראשון בהנדסה משתנים לא רק ממוסד לימודים אחד לאחר אלא גם מתכנית הכשרה אחת לאחרת. לימודי השלמה להנדסאים שמעוניינים בתואר אחר מלבד הנדסה עשויים להימשך זמן רב יותר, והקבלה תהיה מותנית בסמסטר או שנת השלמות.

יתרונות לימודי השלמה להנדסאים

לימודי השלמה להנדסאים מובילים ליכולת השתכרות גבוהה יותר, לעליה במעמד המקצועי ובתחומי האחריות. הנדסאי מחזיק בידע וניסיון אך ישנם תחומים רבים שנמצאים באחריותו הבלעדית של המהנדס ועל כן, לימודי השלמה מאפשרים שדרוג מקצועי משמעותי להנדסאים. מבחינה פורמלית, השכר לשעה עולה כאשר מבצע העבודה הוא בעל תואר ראשון, גם אם תחום ההתמחות לתואר לא קשור כלל לעבודה עצמה.

כאשר מדובר על לימודי השלמה להנדסאים תחום ההתמחות זהה או חופף והיתרונות הנוספים הם חשיפה לשיטות עבודה ומחקר חדשות, לסביבות עבודה ומכשור מתקדם וכן העמקת והרחבת הידע המקצועי. בסיום לימודי השלמה להנדסאים יכולים הסטודנטים לחזור למקום ותחום עבודתם כשהם בעמדה משופרת וטובה יותר.