הנדסת מחשבים

הנדסת מחשבים המכונה לעיתים גם הנדסת מערכות מחשב, או הנדסת אלקטרוניקה, היא ענף בהנדסה המשלב שני תחומי יחדיו – הנדסת חשמל ומדעי המחשב. זהו תחום דינמי שמתפתח בקצב מהיר והתוצאות מהמחקר והפיתוחים בו משפיעים באופן מידי על חיי היום יום שלנו. מהנדסי מחשבים אחראים על מחקר, תכנון, פיתוח ופיקוח על ייצור והתקנה של חומרת משחב, לרבות שבבי מחשב, מעגלי מחשב, מערכות מחשב וציוד נלווה כגון מקלדות נתבים ומדפסות.

אין לבלבל את תחום זה של הנדסת מחשבים עם תחום מהנדסי התוכנה. מהנסי תוכנה אחראים רק על עיצוב ופיתוח התוכנות עצמם במחשב. זאת בעוד שמהנדסי מחשבים למעשה אחראים על התמונה הגדולה והכוללת יותר של מערכות המחשב, שמשפיעה על חיינו בכל תחומי החיים. ניתן לומר כי ההתקדמות הרבה כיום בטכנולוגיה של המחשבים קשורה ללא ספק בקשר ישיר לפיתוח, עיצוב ולמחקר של מהנדסי המחשבים.

תחומי הנדסת מחשבים

כיום בארץ יש כמעט בכל אוניברסיטה, כמו כן גם בהרבה מכללות בארץ, תכניות המציעות הכשרה לתואר ראשון בהנדסת מחשבים. באוניברסיטאות קיימות גם מגוון תכניות לתארים מתקדמים יותר בתחום זה.

הנדסת מחשבים מורכבת מהשילוב של הנדסת החשמל עם מדעי המחשב. הנדסת חשמל נסמכת על תחום רחב של מתמטיקה ופיסיקה ומדעי יסוד חשובים נוספים. נושאים אלו נקשרים יחד עם הידע הנושאי הליבה החשובים לכל מהנדס בשביל לחקור ולשלב פתרונות יצירתיים לבעיות הנדסיות.

הנדסאי מחשב מקבלים הכשרה כבר בתואר הראשון שמטרתה להכשירם לתכנן ולבנות מערכות ממוחשבות ולשלב חומרה ותוכנה יחד. לכן במהלך הלימודים ולאחר מכן גם בעבודתם ידרשו הנדסאי מחשב להתמצא בתחומים הנדסת מחשבים רבים כגון: רשתות מחשבים, מבנה מחשבים, תורת התקשורת, עיבוד אותות ותמונות, בקרה ורובוטיקה, אלגוריתמים ויסודות החישוב, תכנות מתקדם, שפות תכנות ועוד תחומים נוספים.

כבר בלימודי הנדסת מחשבים, מתנסים הסטודנטים בהגשת פרויקטים, בעבודה מעשית במעבדות, ובעזרה לתכנון ופיתוח של נושאי מחקר חדשים. כל אלו נועדו להכשיר את ההנדסאים לעתיד, שיוכלו לטעום מעט מן העולם בו יעסקו בעתיד.

כיום תופסים מהנדסי המחשבים מקום ניכר בתעשייה ובמקומות עבודה שונים בישראל. מהנדסי המחשבים בדרך כלל עובדים בצוותים עם מהנסי מחשב אחרים אך גם עם מהנדסים מתחומים אחרים. תרומתם לתעשייה היום באה לידי ביטוי בתחומים רבים כמו תכנון וייצור של מערכות אבטחה מתקדמות, שיפור איכויות הצילום הדיגיטלי ואיכויות התמונה בטלוויזיות. כמו כן טכנולוגיות חדשות עבור מכוניות וטלפונים מתקדמים ואפילו תכנון של כבישים חכמים, טלסקופים ומטוסים.

כמו כן, תופסים מהנדסי המחשב מקום חשוב בחברות הגדולות והמצליחות בתעשיית היי טק. חברות עולמיות כמו אינטל, מייקרוסופט, מוטורלה, פנסוניק, סוני, דל, גוגל ועוד חברות רבות. כל אלו מעסיקות מספר רב של מהנדסי מחשב שלוקחים חלק בפיתוח הפרויקטים הגדולים בקדמה הטכנולוגית התעשייתית בארץ ובעולם כולו.