הנדסת חשמל

הנדסת החשמל היא אחד התחומים המסורתיים והותיקים בשטח ההנדסה, שהולך וצובר מוניטין כאחד המקצועות המבוקשים והדינמיים ביותר במאה ה-21. בעבר, תחום הנדסי זה שעסק בחשמל התמקד במתחים ובמערכות חשמליות שהיום נראות פשוטות. בימינו, עם הפיתוח המואץ של מכשירים אלקטרוניים שונים, מחשבים, תוכנה וחומרה, הנדסת החשמל כוללת גם את ענפי האלקטרוניקה, עיבוד אותות, תקשורת מחשבים, חומרות, מערכות אלקטרוניות או ממוחשבות וכן ציוד ומכשירים ביו רפואיים. מאחר ופיתוחים הנדסיים רבים הם מבוססי חומרה כלומר כוללים מנגנון חשמלי של עיבוד, קליטת ומסירת אותות, ניתן להתייחס לתחום הנדסת חשמל כאל הבסיס של טכנולוגיות ההייטק.

כלימודים, תחום זה נמשך כארבע שנים כמו כל לימודי ההנדסה והוא מחולק למסלולי התמחות, או תחומים בהם יכולים הסטודנטים להתמחות על מנת לצאת לשוק העבודה מצויידים היטב. הנדסת חשמל כמקצוע מצריכה מצד אחד בסיס עיוני ומעשי רחב ומצד שני ידע עדכני וממוקד מספיק כדי להשתלב בתפקידי מהנדסים או הנדסאים. את ההכשרה הזו מספקים הלימודים, שנחלקים ללימודי הנדסאי חשמל כלומר לימודים לתעודת הנדסאי, ולימודי הנדסה, כלומר לימודים לתואר B.Sc בהנדסת חשמל.

תחומי הנדסת חשמל

התחומים עליהם אחראי שטח ההתמחות הנקרא הנדסת חשמל הינם רבים ומגוונים. הן כקטגוריה מעשית (כלומר, באילו שטחים או ענפים ניתן לעבוד) והן כקטגוריה אקדמית (כלומר, מהם הנושאים הנלמדים במסגרת תחום זה, במוסדות אקדמיים, טכנולוגיים או הנדסיים), הנדסת חשמל כוללת את שטח התקשורת, הבקרה, עיבוד האותות, המיקרואלקטרוניקה, אנרגיה והספק וכן מחשבים.

תחום התקשורת כולל נושאים הקשורים לעיבוד אותות, אמצעי ומערכות בקרה ממוחשבים ותקשורת נתונים. תחום הבקרה מהווה התמחות בפני עצמה בהנדסת חשמל, מעבר להיותו חלק מתחום התקשורת. כתחום בפני עצמו, בקרה בהנדסת חשמל כוללת העמקה בנושאים כמו איתור, זיהוי ויישום של שיטות בקרה בזמן אמת (ניתוח נתונים והערכתם) וכן תכנון מערכות בקרה שמיועדות למטרות שונות.

תחום נוסף הוא עיבוד אותות ותחתיו נכללות טכנולוגיות עיבוד והבסיס להן: תקשורת ספרתית, טכנולוגיות להפקה, עיבוד וניתוח של אותות דיבור או אותות ביולוגיים (כאן פוגש תחום הנדסת חשמל בתחום הנדסי אחר – ביו רפואה) ועיבוד תמונה.

תחום המיקרואלקטרוניקה עוסק בהתקנים ומכשירים מיקרו אלקטרוניים: תכנון, פיתוח ייצור ובקרה שלהם.
שני התחומים האחרונים בהנדסת חשמל הם מחשבים וכן אנרגיה והספק. מחשבים הוא הכללי יותר, והוא כולל נושאים כמו חומרה, תוכנה, רשתות תקשורת, עיבוד אותות ונושאים אחרים שכבר הוצגו כאן, אך בהיבטים הנוגעים ספציפית למחשבים.

אנרגיה והספק הוא התחום הותיק ביותר של הנדסת חשמל, והוא אחראי על הבסיס של כל מערכת חשמלית ואלקטרונית – מעגלים אלקטרוניים והספק חשמלי.

התחומים השונים הנכנסים תחת הנדסת חשמל חופפים ונפגשים במקרים רבים, אך אינם זהים. ההבדלים נעוצים במידת הידע הנדרש בכל תחום, כך ששני מהנדסי חשמל בעלי התמחויות שונות יכולים למצוא את עצמם עובדים זה לצד זה, כשכל אחד משלים את עבודתו של האחר.