הנדסת אלקטרוניקה

הנדסת אלקטרוניקה היא רק חלק קטן אך משמעותי ביותר בעולם ההנדסה. לרוב בארץ מזוהה ההנדסה האלקטרונית גם כתחום חופף עם הנדסת החשמל ולכן גם באוניברסיטאות ובמכללות מלמדים תחום זה תחת התואר של הנדסת חשמל.

חשוב לשים את ההבדל המהותי שקיים בין שתי הדיסציפלינות. הנדסת החשמל והנדסת אלקטרוניקה קשורות זו בזו ותלויות זו בזו, זאת מכיוון שהאלקטרוניקה היא תת-שדה בתחום הנדסת החשמל. אך הנדסת החשמל מתעסקת בעיקר בחשמל, אנרגיות, וסוגי טכנולוגיות שונות במכשירים. לעומת זאת הנדסת האלקטרוניקה עוסקת בהתנהגות של המכשירים, ובמערכות אלקטרוניות.

במילים אחרות, מהנדסי חשמל מתעסקים בהעברת חשמל כאמצעי לאנרגיה ואילו מהנדסי אלקטרוניקה עוסקים בהעברת חשמל כאמצעי להעברת אינפורמציה. הנדסת החשמל יכולה להתקיים ללא הסתמכות על אלקטרוניקה אך לעומת זאת הנדסת אלקטרוניקה מסתמכת בהכרח על תחומי היסוד של הנדסת חשמל.

תחומי הנדסת אלקטרוניקה

ההיסטוריה של הנדסת אלקטרוניקה למעשה מתחילה בפיתוחים טכנולוגים כגון המצאת הטלגרף, הרדיו ומאוחר יותר גם המצאת הטלפון. ההתפתחות של הנדסת האלקטרוניקה הביאה לייצור ופתוח של מכשירים רבים. במיוחד בתחומי התעשייה של התקשורת סלולרית ולוויינית מחשבים. כמו כן בייצור נגני מוזיקה, טלוויזיות ואף מנועים חשמליים. תחום זה עוסק בפיתוח מכשור, עסקאות תקשורת, טכניקות תקשורת ומערכות אבטחה כגון מכ"ם, לייזר, רדארים ועוד.

בכדי לעסוק בתעשייה כמהנדסי אלקטרוניקה, מחויבים המהנדסים להחזיק בתואר מוכר מאוניברסיטה או מכללה. בדרך כלל התואר ראשון נפרש על תקופה של כשלוש עד חמש שנות לימוד. שנות הלימוד משתנות בהתאם לדרישות המוסד האקדמי ולמסלולי הלימוד וההתמחות המוצעים בו.

כבר בלימודי התואר הראשון, רוכשים סטודנטים להנדסת אלקטרוניקה ידע בסיסי נרחב במדעי יסוד כגון פיסיקה, כימיה ומתמטיקה. כל זאת לצד ידע מתקדם יותר בניהול פרויקטים ובהנדסת חשמל. ברך כלל בתואר יש לבחור במסלולי התמחות. בין התחומים של ההתמחות ניתן למצוא את תחום עיבוד האותות, בקרה על מכשירים אלקטרוניים, זרמים חזקים, הספקי אנרגיה במישורים מתקדמים ועוד.

מהנדס האלקטרוניקה בעבודתו נפגש עם עולמות רבים של תחומי ידע. ביניהם מחשבים, תקשורת, חשמל, תוכנה ועוד. לכן מהנדס האלקטרוניקה נדרש פעמים רבות להיות בקיא גם בתחומים הנדסיים אחרים כמו הנדסת תוכנה, הנדסת מחשבים ואפילו הנדסה ביו – רפואית. בכדי להיות מוכנים לכל אתגר מסוג זה, עוברים הסטודנטים להנדסת אלקטרוניקה התנסויות מעשיות במעבדות. כמו כן הם מתבקשים להגיש פרויקט גמר שמטרתו יישום הידע העיוני שנלמד במהלך התואר.

העבודות בהן יכולים להשתלב מהנדסי אלקטרוניקה בתעשייה הם רבים ומגוונים. מעבדות, מפעלי ייצור, חברות ייעוץ, חברות סלולר, חברות היי-טק, תעשייה אווירית, שיתופי פעולה עם הצבא ועוד. בכל אלו בדרך כלל ימצאו עצמם מהנדסי האלקטרוניקה בתפקידי ניהול פרויקטים ואף ניהול אנשים אשר מתמחים בתחומים אחרים. זאת מפאת היתרון הגדול שיש למהנדסי אלקטרוניקה כמהנדסים הבקיאים בתחומים רבים.