מהנדסים

מהנדסים הם האנשים האחראים על תכנון מערכות ופתרון בעיות. ההגדרה הקצרה והממצה הזו היא מהות התפקיד והמקצוע, אך היא איננה כוללת את כל אינספור אפשרויות וסוגי ההתמחות שנפתחות בפני מי שבוחר להיות מהנדס. תחומי אחריותו משתנים בהתאם לסוג המסלול ההנדסי אותו הוא בוחר ללמוד: כמי ששייך לתחום ההנדסה הוא נדרש להכשרה מתאימה. בישראל, התואר "מהנדס" ניתן למי שסיים ארבע שנות לימוד באחת מתכניות הלימוד לתואר ראשון בהנדסה. רוב התארים הראשונים בהנדסה, בישראל, הם תארי B.Sc (בוגר במדעים) ומיעוטם תארי B.Tech (בוגר בטכנולוגיה).

מהנדס נדרש להתמחות בתחום מסויים. ההתמחות מתרחשת במהלך לימודי התואר הראשון, ויכולה להימשך בתואר שני או במקום העבודה. מהנדסים רבים ממשיכים בהשתלמויות ולימודים כל חייהם מאחר והנדסה הוא תחום דינמי שמתחדש ומתעדכן כל העת, בהתאם לפיתוחים טכנולוגיים, מדעיים ואחרים ובהתאם לדרישות המשק וסדרי העדיפות של המדינה. מהנדס שמבין, מתמצא ומכיר את הטכנולוגיות והפיתוחים האחרונים יוכל לתרום יותר למקום העבודה שלו ולתת מענה ופתרונות לבעיות שונות עוד לפני שהתגלו בפועל. כתחום שלא פוסח על האקדמיה, מהנדס יכול להישאר גם בסביבה האקדמית ובמחקר, ולתרום בכך לגילויים ופיתוחים חדשים.

מהנדסים נחלקים לסוגים, בהתאם לתחומי התמחותם. החל במערכות ממוחשבות, דרך מערכות מבניות ועד מערכות חשמליות או מבנים ארגוניים – המהנדס עומד בראש הפירמידה כמי שאחראי על הארכיטקטורה, המבנה הכללי של המערכת, המפעל, פס הייצור, הרשת או כל גוף גדול אחר שכולל אלמנטים רבים וקשר ביניהם. מהנדס נדרש לקחת בחשבון שיקולים רבים, ביניהם שיקולים כלכליים, שיקולי עמידות ובלאי של חומרים או תכונות, שיקולי התממשקות של חלקים לסביבות פעולה ועבודה שונות וכן יכולת לצפות התנהגויות ובעיות מראש.

סוגי מהנדסים

מהנדס יכול לעבוד בתחומים רבים ולבחור להתמחות באחד מכמה תתי-תחומים של שטח ההנדסה, ביניהם:

  • מהנדס בניין, מבנים או מהנדס אזרחי – מתמחה במבנים: גשרים, בניינים, מערכות תנועה, וכל מה שקשור למבנים ומערכות בנויות בשטחים ציבוריים. תפקידו יהיה לתכנן את המבנה בהתחשב בתנאי השטח או את המערכת בהתחשב בכל המרכיבים שלה (למשל, חישוב נכון של תזמון רמזורים, מספר נתיבי כביש ומבנה צמתים למניעת עומסים ופקקים). מהנדס זה נדרש גם לפתור בעיות שעולות מהשטח ולפקח על מערכות כאלה והפעלתן. המהנדס האזרחי יכול להתמחות גם בתחומים ממוקדים יותר כמו חקלאות, מים או תחבורה.
  • מהנדס מכונות – התמחותו היא בתחום המיכון הקלאסי, כלומר שיטות עיבוד לחומרים ותכנון של מערכות ומכונות שעובדות על מנגנונים ממונעים וטכנולוגיות הנעה של שאיבה או דחיסה.
  • מהנדס חומרים – מתמחה בשיטות הפקה, בידוד, ניקוי ואופטימיזציה של חומרים; בחירת חומרים למטרות שונות, פיתוח ופיקוח על תהליכי הייצור שלהם וכן מחקר כשל של חומרים.
  • מהנדס כימיה – מתמקד בהנדסת תהליכי ייצור של כימיקלים לתעשייה.
  • מהנדס ביו רפואה וכן מהנדס ביוטכנולוגיה – אחראי על פיתוח ותכנון של מערכות, עזרים וציוד בשירות הרפואה, שעובדים עם הגוף האנושי.
  • מהנדס חשמל – מתמחה בהנדסת מבנים ותשתיות המבוססות על מעגלים חשמליים. מתחום זה נגזר גם מהנדס אלקטרוניקה.
  • מהנדס מחשבים – תחום זה כולל תכנון ופיתוח של חומרה, תוכנה, מערכות תקשורת ומערכות מידע ממוחשבות.
  • מהנדס תעשייה וניהול – מתמחה בהנדסה הקשורה לניהול הארגון, משאבי אנוש, טכנולוגיות וניתוח מערכות.