למה כדאי להיות מהנדס?

לשאלה מדוע כדאי להיות מהנדס? ישנן תשובות רבות. חלקן קשורות בשיקולים אישיים, למשל עניין ואתגר – בעוד אחרות קשורות בשיקולים לטווח רחוק – יוקרת המקצוע, אפשרויות השכר, הקידום והאחריות. אין ספק שרבים בוחרים היום להפוך למהנדסים מתוך העלייה התלולה בדרישה למקצוע זה במשק וכתוצאה מכך הגדילה המתמדת ביוקרה שנלווית לתחום. במקביל נפתחים מסלולי לימוד רבים שמכשירים מהנדסים בתחומים שונים.

ההצפה הזו יוצרת אפשרות לרבים שחולמים להפוך למהנדסים, להתחיל ללמוד: הנדסה היא התחום המוביל של המאה ה-21. היא משלבת מחקר, פיתוח, יישום של טכנולוגיות חדשות ושיטות אמפיריות. כל פיתוח טכנולוגי ורבים מהפיתוחים המדעיים כיום מגיעים מתחום זה או מאומצים על ידו ברגע הראשון. כך נוצר מצב שזהו אחד התחומים המתוקצבים ביותר מבחינה מחקרית, בעל פוטנציאל הגידול וההתפתחות הגבוה ביותר מבחינת תעסוקה ובמקביל הוא גם אחד התחומים המאתגרים ביותר, שמזמנים עניין למי שאוהב לפתור בעיות, למצוא ולהמציא פתרונות חדשים.

למה להיות מהנדס – היתרונות

אז למה כדאי להיות מהנדס? לפני הכל, תחומי ההתמחות במקצוע זה הם אינסופיים. למשל, מי שאוהב ביולוגיה יכול לבחור ללמוד ביולוגיה ולמצוא את עצמו מחוסר תקציבים ועבודה בתואר שני – או ללמוד הנדסה ביו רפואית או ביו טכנולוגית, בה הוא ישלב ביולוגיה עם תחומים אחרים אבל יגיע לשוק העבודה אחרי תואר ראשון עם יתרון לעומת בעלי תואר שני בביולוגיה.

בדומה לכך, הנדסת מחשבים היא תחום עם יתרון מקצועי-פרקטי מובהק על פני לימודי מדעי המחשב (במידה ובוחרים היטב את מסלול הלימודים, כמובן). וכך הלאה: מהנדס בניין או אזרחי מתמצא ביותר תחומים מאשר ארכיטקט (למעט הפן האסתטי), מהנדס כימיה מתקבל למשרה במשק שכימאי אחרי תואר ראשון לא כשיר למלא.

למה משתלם ללמוד הנדסה?

כדי להיות מהנדס יש לעבור ארבע שנים של לימודים מגוונים ומרתקים, אינטרדיסציפלינריים – כלומר כאלה שמשלבים כמה תחומי לימוד. עוד לפני ששואלים למה כדאי להיות מהנדס? מבחינת מקצוע, אפשר לחשוב על הלימודים עצמם, שהם תובעניים לעתים אך מספקים ומלאי אתגר ועניין. האפשרות לשלב תחומים רבים היא הזדמנות לפתח את המחשבה והתפיסה ובמקביל לרכוש מקצוע מבוקש ורווחי.