עבודה למהנדסים

עבודה למהנדסים מאפשרת לעוסקים בה להצטרף לשורה ארוכה של שמות גדולים שהשפיעו על העולם: ממציאים רבים שרתמו להתפתחות העולם והאנושות באים מתחום ההנדסה. מאז המהפיכה התעשייתית, אין עוד תחום עבודה שדוחף קדימה את העולם כמו שעושה ההנדסה: למעשה, רוב המהפיכות בהיסטוריה מיוחסות להמצאות וגילויים טכנולוגיים. אבל אם לחזור להווה – קצב ההמצאות, הגילויים, החידושים והסטארט אפים מעולם לא התקרב למה שקורה היום וכך גם היקף המשרות הפנויות.

עבודה בתחום ההנדסה היא עבודה שדורשת יכולת המצאה ויצירתיות ביחד עם רצינות, אחריות ואנליטיות. השילוב המרתק הזה הופך כל עבודה למהנדסים לעבודה מלאת עניין וסיפוק. בנוסף לכך השכר נחשב טוב, והוא נמצא במגמת עלייה מתמדת. גם מנקודת המבט שלוקחת בחשבון את הטווח הרחוק הצפי הוא שתחומי ההנדסה כולם יישארו איתנו להרבה זמן, והדרישה למהנדסים מומחים, טובים, בעלי נסיון, תלך ותגדל.

חיפוש עבודה למהנדסים

אין דבר קל ואופטימי מלהתחיל לחפש עבודה למהנדסים. מי שזה עתה יצא מהלימודים יכול למצוא משרה כמהנדס: פרוייקט הגמר והציונים משמשים את המעסיקים להעריך ולהעדיף מועמדים. כמובן שניסיון בתחום העיסוק המסויים אליו מעוניינים להתקבל לעבודה יכול לעזור. לפעמים מספיק נסיון טכני שטופח כתחביב או עבודה חלקית מהעבר או הכשרה נוספת שנעשתה מחוץ ללימודים בתחום טכני, שקשורים בעבודה אליה מעוניינים להתקבל, על מנת ליצור יתרון על פני מועמדים אחרים. אך לרוב, ההכשרה האקדמית, אם היא נעשתה במסלול נכון, תהיה מספיקה כדי לשקול ברצינות קבלה של מועמד לעבודה.

את החיפוש מתחילים בלוחות עבודה, אתרי דרושים ואפילו שולחים קורות חיים לכל מי שמכירים ולמקומות שבהם יש משרות למהנדסים – למחלקות פיתוח של חברות ומפעלים, לחברות ייעוץ ויזמות פרוייקטים, למפעלים ולכל מקום שקשור לתחום העבודה. במקרים רבים, מהנדסים טריים מוצאים הצעות עבודה למהנדסים דרך רשימות תפוצה, פורומים או דפי משרות פנימיים באתרים שקשורים למקום הלימודים בו סיימו את התואר.

משרות עבודה למהנדסים

בישראל, עבודה למהנדסים נחלקת למשרות ממוקדות כמו מהנדס מכונות, אזרחי, סביבה, ימי, בניין וכן הלאה, שמיועדות לבוגרי מסלולי הנדסה שתואמים במדוייק את הגדרת המשרה (למשל, משרה למהנדסים אזרחיים שמיועדת לבוגרי הנדסה אזרחית) – ולמשרות כלליות יותר כמו מהנדס מוצר, מהנדס תהליך, בקרת איכות ומהנדס ביצוע, שאותן יכולים לאייש מהנדסים שסיימו מסלולים שונים.

במקרים רבים, מהנדסים הם המועמדים האידיאליים לאייש גם תפקידים ומשרות של מנהלי פרויקטים, מנהלי מפעלים ובתפקידי ייעוץ לחברות. רוב המשרות מצריכות נסיעה, מאחר והעבודה מתבצעת בשטחים פתוחים או באיזורים בהם ממוקמים מפעלים ותעשיות שונות, כך שרכב הוא בהרבה מקרים חובה, או לפחות רשיון נהיגה. במקביל ישנן משרות שקשורות בעיקר בניתוח ואפיון תהליכים, בתפקידי ייעוץ – עבודה למהנדסים מסוג כזה מתבצעת בדרך כלל בתוך משרד.