לימודי ערב

לימודי ערב מיועדים לכל מי שמעוניין ללמוד אך לא יכול לעשות זאת בשעות הלימודים המקובלות. אנשים רבים אינם פנויים בשעות הבוקר אך מעוניינים בכל זאת להירשם ללימודים, להתקדם בחיים ולהצליח, והדרך לעשות זאת היא על ידי השכלה, רכישת תעודה ולימודים לתארים אקדמיים. ישנן מסגרות רבות שמציעות במקביל מסלולי בוקר ומסלולי ערב, קורסי בוקר וקורסי ערב או אחה"צ, כאשר ההבדל היחיד הוא בשעות הלימודים.

מעבר לכך הלימודים זהים לחלוטין בערב ובבוקר. לימודי ערב מתקיימים בבתי ספר ומכונים אקסטרניים, במכונים להכנה לבגרות, במכוני הכשרה לפסיכומטרי, במכינות, בלימודים מקצועיים ובלימודי תעודה. ישנן גם תכניות המציעות לימודים אקדמיים במסגרת לימודי ערב.

לימודי ערב – למי זה מתאים?

לימודי ערב מתאימים לאמהות, לאנשים בעלי משפחות, לאנשים עובדים ולכל מי שהבקרים שלו תפוסים בפעילות חשובה שלא ניתן לוותר עליה. מסגרות הבוקר מציעות שיעורים וקורסים שמתקיימים בין שמונה או תשע בבוקר ויכולים להמשך עד אחת, שתיים או אפילו עד שעות אחר הצהריים. בשעות אלה רוב האנשים עובדים ולא יכולים לוותר על העבודה.

מסגרות הערב לעומת זאת מתחילות בשעות אחר הצהריים-ערב ונמשכות עד הערב המאוחר. ניתן למצוא לימודי ערב שמתחילים בארבע אחה"צ לצד קורסים שמתחילים בשש או אפילו בשבע בערב. בדרך זו יכולים ללמוד גם אנשים ששעות הבוקר והצהריים שלהם תפוסות, מבלי להקריב שום דבר חשוב או לשנות את החיים מהקצה לקצה.

לימודי ערב לתואר ראשון

לימודי ערב לתואר ראשון מוצעים במרבית המקצועות ומסלולי הלימוד. מסגרות ערב אקדמיות כוללות לימודים לתואר ראשון בהנדסה, כלכלה, משפטים, עיצוב, אמנות, כל תחומי המדעים (מדעי החיים, מדעי ההתנהגות, מדעי הרוח, מדעים מדויקים), פסיכולוגיה, מנהל עסקים, חשבונאות ולמעשה כל תחום לימודים אחר כמעט, למעט אולי רפואה.

לימודי ערב לקראת תואר ראשון מתקיימים במכללות ומרכזים אקדמיים ובחלק קטן מהאוניברסיטאות הגדולות. כולם מציעים מסלולי לימוד שמתקיימים בערב וכוללים את כל נושאי ותכני הלימוד הרלבנטיים לתחום ולתואר. התואר המתקבל בסיום המסלול של לימודי ערב זהה לתואר המתקבל בלימודי בוקר (תואר ראשון), בתנאי שלמוסד הלימודים ולתכנית הלימוד המסוימת קיים אישור מהמועצה להשכלה גבוהה בישראל.

לימודי ערב להנדסאים

לימודי ערב להנדסאים מתמקדים בהכשרת הנדסאים ובסיומם מתקבלת תעודת הנדסאי. גם כאן, תכני הלימוד, הקורסים והנושאים זהים כאשר הם מתקיימים בבוקר או בערב ואין הבדל מבחינת הרמה, איכות הלימודים או היקף החומר הנלמד. לימודי הנדסאים ניתן למצוא במוסדות שונים כגון מכללות פרטיות וציבוריות, מכונים טכנולוגיים, אוניברסיטאות ומוסדות לימוד מקצועיים, אך לא בכולם ישנם לימודי ערב להנדסאים.

הקבלה למסלול ערב כוללת עמידה בתנאי ודרישות הקבלה: תעודת בגרות, חיזוק מקצועות ריאליים בבגרות או דרישות נוספות שמשתנות ממסלול למסלול. למתעניינים, יש לבדוק מול מוסד הלימודים הרצוי מהם תנאי הקבלה לתכנית, מהם מסלולי ההתמחות הפתוחים בשעות הערב ובאילו שעות מתקיים מסלול לימודי ערב.


מועדי ימים פתוחים