שאלות נפוצות בנושא לימודי הנדסה

לימודי הנדסה הם מתחומי הלימוד המבוקשים בישראל ובעולם. צעירים רבים מעוניינים לרכוש תעודה או תואר במקצועות ההנדסה ולהשתלב בענף שנחשב מוביל ונחשק בשוק העבודה ובעולם האקדמיה כאחד. תחום ההנדסה הוא תחום מקיף שחובק לא מעט תתי-התמחויות, מסלולי הכשרה ואפשרויות התמקצעות.

שאלות נפוצות בנושא לימודי הנדסה מלמדות שמעט מאוד אנשים מבינים את ההבדלים בין תחומי ההנדסה השונים, בין תכניות ההכשרה השונות, ובין הנדסה לתחומי לימוד דומים (מדעי המחשב, כימיה ואפילו רפואה).

מהם לימודי הנדסה?

כדי לענות על שאלות נפוצות בנושא לימודי הנדסה צריך להבין קודם כל מהו תחום ההנדסה. לימודי הנדסה הם לימודים בתחומים שונים, שמגיעים ממקצועות ומשדות ידע והכשרה מגוונים: החל ממשאבי אנוש ומדעי ההתנהגות ועד מדעים מדויקים כמו לימודי מדעי המחשב, מדעי החיים ורפואה. מסלולים להכשרת מהנדסים מיועדים להכשיר מהנדסים בתחום מסוים ועל כן קיים מגוון גדול במסלולי הלימוד.

לימודי הנדסת תוכנה, חומרה, מחשבים, או מערכות תקשורת ובסיסי נתונים קשורים בתחום המחשבים. לימודי הנדסת כימיה, חומרים ומזון קשורים בכימיה. הנדסת בניין, חשמל או מכונות קשורה בטכנולוגיה ותעשייה מסורתית. לימודי הנדסה ביו רפואית, גנטית ורפואית קשורים בדרך כלל בטכנולוגיות מתקדמות ובננו-טכנולוגיה. ישנם לימודי הנדסה נוספים כגון הנדסת ניהול ותעשייה, הנדסה אזרחית, הנדסת סביבה, הנדסת גרעין ואחרים.

שאלות נפוצות בנושא לימודי הנדסה הן שאלות הקשורות לסוגי התמחות וסוגי הכשרה אפשריים, למשל:

שאלות נפוצות הקשורות לסוגי התמחות וסוגי הכשרה אפשריים

מה ההבדל בין הנדסת תוכנה להנדסה ביו רפואית?

הנדסת תוכנה כוללת קורסים בשיטות תכנות, שפות תכנות, אלקטרוניקה, מבוא בסיסי לחשמל ונושאים אחרים. לימודי הנדסה ביו רפואית לא כוללים קורסים בשפות תכנות מאחר ולא נדרש ידע בשפות תכנות ולעומת זאת הם כן כוללים קורסים מתחום הביולוגיה, היכרות עם מערכות ציוד רפואיות, עם מנגנוני שיקום ועם מערכות שמיועדות ללקיחת נתונים ביולוגיים. באופן זהה, כל התמחות הנדסית אחרת (כימיה וחומרים, בניין, חשמל וכן הלאה) כוללת קורסים הרלבנטיים לה.

מהם סוגי ההכשרה בתוך לימודי הנדסה?

ניתן להתמחות כמהנדס או כהנדסאי. לימודים הנדסיים לתואר ראשון מכשירים את הסטודנטים למקצוע המהנדס והתואר המתקבל בסופם משמעותו שהסטודנט הוכשר להיות מהנדס. לימודי הנדסה לתעודה מכשירים סטודנטים להיות הנדסאים, ובסופם מתקבלת תעודת הנדסאי.

שאלות נוספות בנושא לימודי הנדסה

שאלות הקשורות למשך הלימודים – כמה זמן לומדים לתואר ראשון בהנדסה? מה ההבדל בין תואר ראשון לתואר שני? כמה זמן נמשכים לימודי הנדסאים? מה משך הלימודים לתואר שני בהנדסה? את התשובות לכל השאלות האלה אפשר למצוא בדפים הרלבנטיים באתר.

שאלות רבות עוסקות גם בנושא של מה עושים בסיום לימודי הנדסה: מהן אפשרויות התעסוקה בסיום הלימודים? איזה לימודי הנדסה הכי כדאי ללמוד? באיזה תחום הנדסה משתכרים הכי הרבה? גם כאן, ישנן תשובות לרוב השאלות בדפים הרלבנטיים באתר. שאלות אישיות יותר כמו איזה מסלול הנדסה כדאי לי ללמוד? איזה לימודי הנדסה לבחור? כדאי לברר עם יועץ לימודים ולא להסתמך על המלצות כלליות.