הנדסת תעשייה וניהול

ענף הנדסת תעשייה וניהול נקרא גם הנדסה תעשייתית. זהו תחום המשלב בין תורות ותיאוריות מעולם התעשייה יחד עם תורות ותיאוריות מעולם הניהול. הענף התפתח בכדי לתת מענה לצורך של בעיות שקמו בארגונים עסקים גדולים, בעקבות המהפכה התעשייתית.

המטרה בהנדסת תעשייה וניהול היא הגברת התפוקה על ידי ניהול נכון. הניהול הנכון הוא זה שיביא להוזלה של עלויות התפעול והייצור בארגונים. כיום תחום זה נוגע מעבר לפן היצרני של ארגונים. התחום התרחב ועוסק גם בפנים הארגונים במטרה לייעל הניהול עצמו ואת תחום השירותים בארגונים בכדי להביא להגדלת הרווחיות ולהצלחת הארגון כולו.

התפתחות התחום עד היום

תחום זה החל להתפתח במאה העשרים עם תורתו של פרדריק טיילור ותורתו לשיטת הניהול המדעי. כבר בעבר עסקו בחקר תפוקת הארגונים בהשוואה לממד הזמן. עד היום נחשב הזמן למרכיב מפתח בהצלחת הארגונים.

מהנדסי תעשייה וניהול עוסקים בממשקים פנים ארגוניים וחוץ ארגוניים. מטרתם העיקרית להביא לפריון בתפוקה, בהוצאות מינימליות בייצור. העבודה מצריכה מהמהנדס בקיאות בשני התחומים – תעשייה וניהול. להכיר כל אחד מהתחומים ולשלבם למקשה אחת.

תחומי הנדסת תעשייה וניהול

תחום התעשייה מצריך ידע נרחב במדעי יסוד. מתמטיקה, פיזיקה, מחשבים והנדסה, כל אלו הכרחיים להבנת התעשייה. בתחום הניהול, על המהנדס להתמקצע בטכניקות ניתוח נתונים מתקדמות, חקירת ביצועים, סטטיסטיקה וכן ידע בסיסי בתורת הניהול. הלימודים לתואר בהנדסת תעשייה וניהול מסתמכים ברובם על מחשבים ורשתות האינטרנט. המחשבים מסייעים לסימולציות והתנסויות שמכשירות את הסטודנטים להיות מהנדסי תעשייה וניהול מקצועיים.

הלימודים מלווים גם בהתנסויות במעבדות ובהגשת פרויקט גמר. מטרת פרויקט הגמר היא להביא לידי ביטוי מעשי של כל הכלים התיאורטיים והעיוניים שלמדו וצברו הסטודנטים במהלך לימודי התואר. הפרויקט מהווה אימון והתנסות בתכנון שיטות ופיתוחן ובמציאת פתרונות לבעיות הצפויות להעסיק את מהנדסי התעשייה והניהול בשטח.

בסופו של דבר, לאחר שקיבל הכשרה מקצועית, אקדמאית, יעסוק בוגר תואר בהנדסת תעשייה וניהול בתחומים הבאים – ארגון ושיטות עבודה להשגת פריון מקסימלי, התנהגות ארגונית אפקטיבית, חקר ביצועים, תכנון פיקוח וייצור של שיטות ומתודות להגברת ביצועים במינימום הוצאות. כמו כן יכול מהנדס תעשייה וניהול לעסוק בייעוץ ארגוני, בסיוע בקבלת החלטות ניהוליות בארגונים, וסיוע בתחומי כלכלה פיננסית ומנהל.

השתלבות בשוק העבודה

התחרות הגוברת על השווקים יוצרת לחץ תמידי מצד הארגונים לשפר את ביצועיהם בזמן קצר ובסכומים נמוכים. מכאן שתפקידי המהנדסים בהנדסת תעשייה וניהול הכרחיים והצורך בהם עולה ככל שהתעשייה מתקדמת ומשתכללת. הביקוש הגובר במהנדסי תעשייה וניהול מאפשר להשתלב בתחומים רבים בתעשייה.

כמעט כל ארגון שמכבד את עצמו מקפיד להשתמש ולהיעזר במתודות הניהוליות והארגוניות שמציעים המהנדסים. ארגונים כגון חברות היי-טק, ארגונים ותאגידים של מוצרי מזון ואופנה. גם במוסדות הממשלה, בצה"ל, בנקים וכמעט בכל ארגון בריאות בארץ.