כיצד לבחור מוסד לימודים?

תהליך הבחירה במוסד לימודים הוא תהליך שדורש השקעה ומחשבה. בשלב ראשון, יש לוודא שקיימת החלטה סופית או כמעט סופית בקשר לתחום הלימודים הרצוי. ניתן למשל להתלבט בין שניים או שלושה תחומים אך מי שמתלבט בין ארבעה תחומי לימודים או יותר, יכול להשאיר את השאלה כיצד לבחור מוסד לימודים לשלב מאוחר יותר, ולהחליט קודם כל מהם שלושת תחומי הלימוד המועדפים עליו, בהתחשב בסיכויי קבלה, העדפה אישית וסיכויי הצלחה בלימודים. בשלב השני, לאחר שצמצמנו את תחומי הלימוד, נאסוף אינפורמציה על מספר מוסדות לימוד שבהם מתקיימים מסלולי או תכניות לימוד בכל אחד מהתחומים הרצויים. מכאן הדרך קלה יותר לשאלה איך לבחור מוסד לימודים.

איך לבחור בין כמה מוסדות לימודים?

שלב איסוף האינפורמציה צריך להתחלק בהתאם לתחומי הלימוד המעניינים אותנו. לרוב, נגיע למצב שבו כל תחום לימודים אפשרי מוצע בכשלושה או ארבעה מוסדות לימוד. למשל: ארבע מכללות לעיצוב פנים, ארבעה מסלולי לימוד שונים להנדסת חומרים, שלושה עד חמישה מוסדות לימודים שמציעים תעודת הוראה. כדי לבחור מוסד לימודים מועדף כדאי לעשות רשימה של בעד ונגד לכל מוסד, על מנת לשקלל את תנאי הלימודים בכל אחד מהמוסדות: עלויות שכר הלימוד, מרחק מהבית (או לחילופין עלויות מחיה או אפשרות למעונות), סוג ההכשרה הניתנת (לימודים לתואר או תעודה, לימודים שמתמקדים בתחום אחד או לימודים משולבים) והתאמה בין תכנית הלימודים וסוג התעודה או התואר, לבין יכולת עתידית להשתלב בתחום בצורה מקצועית. כך למשל ניתן לפסול מוסדות לימודים שגובים עלויות לימוד גבוהות ובנוסף מספקים תעודה בלבד, כאשר קיימת דרישה ברורה בתחום לבעלי תארים דווקא.

סיוע בבחירת מוסד לימודים

כאשר מתלבטים כיצד לבחור מוסד לימודים ניתן להסתייע בייעוץ לימודים וכן בהגיון בריא. כמו כן מומלץ להתעלם משיקולים לא ריאליים, למשל הנטייה הטבעית לרצות ללמוד דווקא במוסד הכי יוקרתי, נחשב ומכובד. זה אמנם מבטיח עתיד טוב יותר אבל כל מוסד לימודים ותחום לימודים שממוקמים גבוה ברשימת המבוקשים, כוללים גם תנאי קבלה מחמירים (ציון פסיכומטרי ו/או ממוצע בגרות גבוה). סיכויי הקבלה הם סוגיה שרוב המתלבטים בקשר למוסדות לימודים מעדיפים לדחות את ההתמודדות איתה. לא נדיר שאנשים נמנעים מלברר את סיכויי הקבלה שלהם רק כדי שלא יאלצו להבין שייתכן ונדרשת מהם פשרה. הפשרה היא לא בהכרח דבר רע: היא מקרבת את שלב הבחירה ואת התחלת הלימודים. במקרים שבהם ההתלבטות נובעת ממחסור באינפורמציה וחוסר יכולת להשיג אינפורמציה, יועץ לימודים יכול לעזור בשאלה כיצד לבחור מוסד לימודים.