מוסדות לימוד

מוסדות לימוד בארץ נחלקים לשני סוגים: אוניברסיטאות ומכללות. החלוקה הזו מתבצעת בכל תחומי הלימוד, כולל הנדסה. ההבדלים בין אוניברסיטה למכללה אינם קשורים ישירות לתחום הלימוד: רמת הלימוד יכול להיות זהה, ולמשל לימודי הנדסה במכללה מסוימת יובילו לאותן אפשרויות כמו לימודים באוניברסיטה. ההבדלים הם בעיקר בהגדרה המחקרית של כל אחד מהמוסדות.

מוסדות לימוד מסוג אוניברסיטה הם גופים שמתוקצבים על ידי המדינה ומוגדרים כגוף מחקרי. מתוקף כך הם מקבלים מימון שנתי שמיועד לכל המתקנים ומשאבי האנוש שדרושים למחקר והכשרת חוקרים: סגל אקדמי, מעבדות, ספריות, חדרי לימוד, מענקי מחקר וכן הלאה. כתוצאה מכך שכר הלימוד באוניברסיטה מפוקח על ידי המדינה, וגם כאשר היא מלמדת סטודנטים כמוסד לימוד היא עושה זאת במסגרת היותה גוף מחקרי. מכללות לעומת זאת הן מוסדות לימוד. גם מכללות שקיבלו את אישור המועצה להשכלה גבוהה, ורשאיות להכשיר סטודנטים לקבלת תואר ראשון, הן עדיין גופים שמטרתם לימוד ולא מחקר.

ההבדל הזה משפיע בעיקר על סוגי התארים ועל תחומי הלימוד עצמם: מכללות מציעות בעיקר לימודים לתואר ראשון ובעיקר בתחומים מבוקשים ומעשיים כמו למשל לימודי הנדסה, משפטים, ראיית חשבון, מנהל עסקים, פסיכולוגיה וכן הלאה. אוניברסיטאות הן מוסדות לימוד בהם ניתן למצוא גם תחומים לא מעשיים אלא מחקריים, כמו למשל ספרות השוואתית. כמו כן, מיושמים בהם לימודים לתארים מתקדמים, כלומר תארים מחקריים: מאסטר, דוקטורט ופוסט-דוקטורט.


מועדי ימים פתוחים