הנדסת מכונות

ענף הנדסת המכונות הוא תחום ספציפי בהנדסה המתמחה בתהליכי תכנון ראשוני, פיתוח, ייצור ובין השאר גם תחזוקה ופתרון בעיות של מערכות מכניות מסוגים שונים. כמו כן עוסקים מהנדסים מכונות בפיתוח של מערכות אנרגיה ומערכות אלקטרו – מכניות. מדובר בתחום רחב ומגוון שמקומו בתעשייה כיום הולך וגדל.

מהנדסי מכונות מפתחים בין השאר מכונות ושיטות ייצור עבור התעשייה המודרנית. כמו כן הם עוסקים גם בפיתוח רובוטים למיניהם שמשמשים את התעשייה הרפואית. מהנדסי מכונות לקוחים חלק בתכנון וייצור של מערכות מתוחכמות יותר כגון כלי רכב, אניות ואף מטוסים.

תחומי הנדסת מכונות

הנדסת מכונות הינה תחום דיסציפלינרי רחב וקשה לתחום את כל הפעילות בה עוסקים מהנדסי המכונות. זאת כיוון שהנדסת המכונות נוגעת כיום כמעט לכל תחום בחיינו. בין התחומים הרבים ניתן למצוא את הנדסת המכונות כשימושית בתחומי הבאים: הנדסה גרעינית, הנדסה אזרחית, הנדסת מחשבים, הנדסת סביבה, הנדסה ביו-רפואית, רובוטיקה הנסה אלקטרונית ועוד.

המוסדות בהם ניתן ללמוד הנדסת מכונות

בישראל קיימים מוסדות לימוד שונים ביניהם גם אוניברסיטאות וגם מכללות המכשירות לתואר ראשון מהנדסי מכונות. אוניברסיטת תל-אביב, הטכניון, אוניברסיטת בן גוריון, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב – אפקה, המרכז האוניברסיטאי באריאל ושומרון, מכללת "אורט-הרמלין" בנתניה, והמכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה" בכרמיאל. כל אחד מהמוסדות מציע מסלולי התמחות שונים בהנדסת מכונות.

לימודי תואר בהנדסת מכונות

ההכשרה שמקבלים מהנדסי מכונות היא מקשת רחבה של נושאי בסיס ומדעי יסוד המעניקים להם את הכלים ליצור ולעסוק בתחומים רבים כל כך. תכניות הלימוד השונות מציעות קורסים בנושאי בסיס כגון מכניקה, מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, מחשבים, חשמל, אלקטרוניקה כלכלה ועוד. מהנדסי המכונות מסתמכים בעבודת בעיקר על מחשוב ואלקטרוניקה. שרטוט, חישוב, סימולציות ובניית מודלים, כל אלו טכניקות המשמשות את מהנדסי החומרים בעבודתם, ונעשות בשימוש על ידי המחשב.

לאורך כל הלימודים מתנסים הסטודנטים במעבדות שונות. מטרת המעבדות, להכשיר את הסטודנטים כמהנדסי תוכנות בשטח. ולאפשר להם לפתח את יכולותיהם בעזרת הידע העיוני שהם צוברים במהלך התואר.

השתלבות מהנדסי מכונות בתעשייה

מהנדסי מכונות משתלבים בעמדות מפתח בתעשייה. רובם מגיעים לעמדות ניהול ופיתוח פרויקטים בגלל הידע הרחב בנושאים רבים ומגוונים. מוסדות הממשלה, מערכת הביטחון והתעשייה האווירית נעזרים במהנדסי המכונות בתכנון ופיתוח של מכונות המשמשות את המוסדות בחיי היום יום. חברות נוספות בתעשייה בהן משתלבים מהנדסי המכונות הן אלביט, תדיראן, רפא"ל ואפילו בתפקידים שונים כאזרחים עובדי צה"ל. מלבד זאת משתלבים מהנדסי מכונות בחברות הי-טק מובילות בארץ. חלקם ממשיכים לתארים מתקדמים בהנדסת מכונות ומשמשים כסגל הוראה במוסדות אקדמאים שונים בארץ ובעולם.

היתרון הגדול הוא שהתעשייה הולכת ומתחזקת בכל הנוגע לתחום הנדסת המכונות, לכן הצורך במהנדסי תוכנות צפוי רק לגדול ולעלות. מה שיביא לבעלי תואר והכשרה בהנדסת מכונות אפשרויות רבות לתעסוקה.