השלמת בגרויות

השלמת בגרויות ניתן לעשות בכל גיל כאשר הסיבה העיקרית להשלים בגרויות היא לימודים גבוהים. סיבות נוספות יכולות להיות רצון להתקבל למקום עבודה שדורש בגרות מלאה או לימודים מקצועיים שדורשים שיפור בציוני הבגרות. בכל המקרים, המעוניינים בהשלמת בגרויות נרשמים לקורס, מכינה או מכון שמתמחה בלימוד לקראת בגרויות ובשיפור ציוני הבגרות.

הלימודים נמשכים כסמסטר אחד או יותר וברוב המסגרות להשלמת בגרויות ישנם שני מועדי הרשמה בכל שנה. בהתאם להיקף ההשלמה הנדרש (בגרות אחת או כמה בגרויות) ניתן לבחור את תכנית הלימודים המתאימה ולקבוע מתי הזמן הטוב ביותר להתחיל בה. כאשר נדרשת השלמת בגרויות מלאה הלימודים עשויים להימשך גם שנתיים.

שיפור ציוני בגרויות

בתוכניות השלמת בגרויות המטרה העיקרית של כל המשתתפים (הלומדים) היא להגיע לציוני בגרויות גבוהים. הציון המינימלי לקביעת זכאות לתעודת בגרות הוא 55, והיקף היחידות הנדרש לקבלת תעודת בגרות הוא 21. עם זאת, מוסדות להשכלה גבוהה דורשים לעתים כחלק מתנאי הקבלה מספר רב יותר של יחידות לימוד או ציונים גבוהים במקצועות מסוימים. מסיבה זו, השלמת בגרויות מתאימה גם למי שיש ברשותו תעודת בגרות מלאה מבחינה פורמלית אך היא אינה מספיקה לצורך קבלה לתכנית לימוד מסוימת, לחוג באוניברסיטה או במכללה.

בנוסף לציוני הבגרות, תנאי קבלה למוסד לימודים יכולים לכלול גם ציון פסיכומטרי ולכן השלמת בגרויות היא לעתים רק צעד ראשון בדרך ללימודים גבוהים. דרישות קבלה אקדמיות יכולות להיות גם ציון בגרות במקצוע מסוים שלא נלמד במהלך הלימודים בתיכון, במקרה כזה השלמת בגרויות תעזור בהשגת המקצוע הנדרש לצורך קבלה.

השלמת בגרויות לחיילים משוחררים

חיילים משוחררים זכאים לקחת קורס השלמת בגרויות על חשבון המענק במידה והם נרשמים למוסד המוכר על ידי משרד החינוך. בתי ספר פרטיים שמתמחים בלימוד לקראת השלמת בגרויות אינם מאפשרים לממש את המענק אך הם מעניקים הנחות לחיילים משוחררים ומציעים מבצעים אטרקטיביים. המעוניינים בשיפור הבגרויות או בהשלמת הבגרויות צריכים לברר קודם כל אם יש ברשותם תעודת בגרות. אם כן, הם יכולים לבחור בין בחינה אינטרנית בבית הספר בו למדו או בחינה אקסטרנית.

מי שאין ברשותו תעודת בגרות צריך לפתוח תיק נבחן אקסטרני ולמצוא מוסד לימודים שיכשיר אותו לקראת הבגרויות בכל המקצועות הנדרשים. ניתן לבחור בין מסלול בסיסי (מספר יחידות מינימלי) למורחב וכן לקבוע האם מערכת השעות תהיה דחוסה או מרווחת, על מנת לאפשר זמן לעבודה במהלך השלמת בגרויות.

שיפור בגרויות

השלמת בגרויות מאפשרת כאמור גם לשפר את ציוני הבגרות הקיימים שהושגו במהלך הלימודים בתיכון ובמבחני הבגרות. דוגמה אחת היא כאשר קיימת זכאות לתעודת בגרות אך ממוצע הציונים הוא 'עובר' בכל המקצועות, מה שמונע אפשרות קבלה ללימודים גבוהים ברוב מסלולי הלימוד. דוגמה אחרת היא כאשר ממוצע הציונים בבגרות הקיימת הוא טוב ואפילו הרבה מעבר לממוצע, אבל דרישות הקבלה ללימודים גבוהים במסלול הרצוי הן מחמירות.

שיפור או השלמת בגרויות לצורך קבלה לחוג לימודים מבוקש ותחרותי מצריך השקעה מקסימלית מאחר והתחרות גבוהה ויש צורך להגיע לציונים כמה שיותר גבוהים בכמה שיותר מקצועות. במקרים כאלו כדאי לפנות את הזמן הנדרש ללימודי השלמת בגרויות, ולקחת בתקופה זו כמה שפחות מחויבויות אחרות.

חשוב להדגיש כי שיפור הבגרויות משתנה בהתאם למקצוע, בכדי להתקבל ללימודי הנדסה תדרשו להציג ציונים גבוהים במקצועות הריאליים ואילו עבור מסלול לימודי חינוך למשל – אין הכרח בציונים גבוהים במיוחד במקצועות הריאליים.


מועדי ימים פתוחים