הנדסה רפואית

תחום עולה בענף ההנדסה הוא הנדסה רפואית. כידוע, ענף ההנדסה בכללותו חולש על כל תחומי חיינו בדרך זו או אחרת. החל בהנדסת תהליכים וחומרים וכלה בהנדסת מוצרים, שירותים ופיתוחים טכנולוגים שונים. לצד תחומי ההנדסה הרבים והמגוונים קיים גם תחום ההנדסה הרפואית.

הנדסה רפואית עוסקת בפיתוח מכשור ושירותים שונים לתחום הרפואה. מכשור, תוכנות ושירותים אלו תורמים רבות להתפתחות הטכנולוגית הניכרת ברפואה וביכולת לעזור למצוא מרפא ולתת מענה לחולים ונזקקים באשר הם. מענה זה עוסק הן בבדיקות שגרתיות והן בביצוע הליכים מורכבים, ניתוח נתונים ואבחון בעיות רפואיות בטווח רחב. משמעות הדבר הינה כי המהנדס הרפואי נותן יד לא רק בפיתוח תהליכים ומכשור רפואי ספציפי אלא תורם רבות בכך להתקדמות הרפואה בכללותה.

תחומי הנדסה רפואית

בין תחומי הנדסה זו נמנים פיתוח, ייצור, אפיון, ניהול ובקרה של מכשירים רפואיים שונים. מכשירים אלו מיועדים למטרות אבחון רפואי והן למטרות טיפול שונות. פיתוחים הנדסיים מוכרים בתחום זה הם מכשירי האולטרסאונד למיניהם, עזרים מלאכותיים המשמשים להשתלות ועוד רבים וטובים.
תחום נוסף עוסק בהנדסת תוכנה ומוצרים שמטרתם לאפשר אחסון והעברת מידע רפואי כמו גם את ניתוחו. תחום זה מכונה לעיתים הנדסת מערכות מידע רפואיות.

תוכניות הלימוד

תוכנית הלימודים בהנדסה רפואית נפרשת לרוב על ארבע שנות לימוד. במהלך השנים הראשונות מקנה תכנית הלימודים ידע תיאורטי רב כללי במקצועות מדעי הטבע, ההנדסה, המחשב והמקצועות טכנולוגיים שונים. לקראת סוף השנה השנייה ותחילת השלישית מתחיל הסטודנט את לימודיו במסגרת מסלול ההתמחות בו בחר.

בחירת המסלול מאפשרת לו להתמקד באחד מתחומי ההנדסה הרפואית הקיימים במוסד הלימודי הספציפי. ניתן למצוא מסלולים מקבילים בחלק מהמוסדות האקדמאים המציעים תכנית לימודים בהנדסה רפואית. אך יחד עם זאת ישנם מסלולי התמחות הייחודיים למוסדות מסוימים. לכן בעת הגשת המועמדות רצוי לבחון את המסלולים השונים ולהתאים את תכנון העתידי ותחומי העניין של המועמד לבחירת מוסד לימודי. זאת על אף שלעיתים דווקא במהלך הלימודים ניתן לגלות תחומי עניין ומשיכה חדשים לתחומים שלא נלקחו בחשבון מראש.

לקראת סיום הלימודים נדרש הסטודנט לפרויקט גמר רחב היקף. נושא הפרויקט נבחר בהתאמה למסלול ההתמחות של הסטודנט ומטרתו שילוב אינטגרטיבי של הידע התיאורטי עם הכלים המקצועיים שרכש במהלך תכנית הלימודים.

חלק מהבוגרים בוחרים להמשיך וללמוד לתארים מתקדמים בהנדסה בתחום זה, לרוב באוריינטציה מחקרית. הקבלה לתארים מתקדמים אלו מותנית כמובן ביכולות שהפגין הסטודנט ובהישגיו במהלך התואר הראשון.

דרישות ותנאי קבלה

דרישות הקבלה במוסדות השונים להנדסה רפואית אינן זהות בכל המקרים. תיתכן דרישה לציון פסיכומטרי ולממוצע בגרויות כמו גם לציונים והישגים מוגדרים במקצועות המדעים והמתמטיקה.

אפשרויות תעסוקה

מהנדסים בוגרי תואר בלימודי הנדסה רפואית יכולים להשתלב בחברות וארגונים שונים, ביניהם גם חברות היי-טק רבות.