אפשרויות תעסוקה להנדסאים

אפשרויות תעסוקה להנדסאים נפתחות ברגע שבוגר מסלול ההכשרה להנדסאים עבר את בחינת ההסמכה בהצלחה ועמד בכל דרישות הלימודים. האפשרויות נעות מעבודה עצמאית כפרילנסר בתחום ועד להשתלבות בחברה, עסק, מיזם או גוף ממשלתי.

הנדסאים יכולים לעבוד בפרויקטים של פיתוח והקמה, בכפוף למהנדס, או לעבוד כחלק מצוות טכני שמעניק שירותי תמיכה, תחזוקה ובקרה. כך למשל הנדסאי תוכנה ימצא עבודה בכל משרד שבו קיים מערך תוכנה שדורש תחזוקה, ישתלב כשכיר בחברה שמספקת שירותי הנדסה הקשורים בתחום התוכנה או שיעבוד כעצמאי בתחום תחזוקת תוכנה, התקנת תוכנה או פיתוח תוכנה קיימת. אפשרויות תעסוקה להנדסאים מתרחבות ככל שהניסיון המעשי בשטח הולך וגדל וככל שההנדסאי צובר יותר התמקצעות ומיומנות.

מקצועות העיסוק

הנדסאים כפופים לתקנות ונהלים טכנולוגיים באופן ששומר על הפרדה בין מקצוע ההנדסאי למקצוע המהנדס. בפועל, מקצועות העיסוק אינם שונים וכל תחום שבו עובד מהנדס פתוח גם בפני הנדסאי, אך לכל אחד יש תפקיד שונה.

לימודי הנדסאים נחלקים למסלולי לימוד ולתכניות הכשרה שממקדות את הסטודנטים לתחום בו יעבדו, בעוד הגדרתם כהנדסאים תמקד את סוגי העבודות אותן יוכלו לבצע בתוך תחום התמחותם, בהתאם למוגדר בחוק. בכל תחום הנדסי ובכל אחד ממקצועות ההנדסה ישנן תכניות עליהן רשאי לפקח הנדסאי בעוד תכניות אחרות מצריכות פיקוח של מהנדס.

לפיכך, אפשרויות תעסוקה להנדסאים הו פונקציה של שני דברים: ראשית, של התחום אותו למדו (הנדסה אזרחית, הנדסת תוכנה, הנדסת תעשייה וניהול, לימודי הנדסאי חשמל וכן הלאה) ושנית, של מה מוגדר בחוק כמצוי בסמכותו של הנדסאי, בתוך התחום אותו למדו, ומה מוגדר בחוק כמצוי בסמכותו של מהנדס. מאחר ויש צורך במיומנות גבוהה של אנשי ביצוע, תחזוקה, ניהול וארגון בשטח בכל אחד מהתחומים ההנדסיים, קיימות אפשרויות תעסוקה רבות לבוגרי לימודי הנדסאים בכל המסלולים.