ההבדל בין מהנדס להנדסאי

השאלה מה ההבדל בין מהנדס להנדסאי היא לא רק שאלה תיאורטית. עבור המתעניינים בלימודי הנדסה, ההבדל הוא שתי שנות לימוד ותנאי קבלה שונים למסלול עבור הנדסאים לעומת מסלול למהנדסים. עבור היוצאים לשוק העבודה, ההבדל הוא אפשרויות תעסוקה אחרות, השתייכות לקבוצות שכר שונות ומעמד שונה בהתאם לשאלה אם אתם מהנדסאים או הנדסאים. לכן זו שאלה שכדאי לדעת את התשובה עליה עוד לפני שנרשמים ללימודים ואפילו לפני שמתחילים מכינה.

מאחר וההבדל בין מהנדס להנדסאי קובע איך ייראה העתיד האקדמי והתעסוקתי, לפחות לשנתיים-שלוש הקרובות. לאחר מכן, אם בחרתם ללמוד הנדסה לתואר מהנדס לא תוכלו להפוך להנדסאים אבל אם נרשמתם ללימודי הנדסה שמתמקדים בהכשרת הנדסאים, תוכלו להשלים לימודים ולהפוך למהנדסים.

ההבדל החוקי בין מהנדס להנדסאי

מבחינת חוקים, נהלים, תקנות עבודה ומתן אישורים, ההבדל בין מהנדס להנדסאי קובע מה יהיו התכניות או המסמכים עליהם רשאי מהנדס לחתום ועל אילו תכניות ומסמכים רשאי לחתום הנדסאי. לרוב, הנדסאי מוגבל לתכניות בהיקף מצומצם יותר ולתכניות מורכבות פחות, לצורך חתימה ואישור. בנוסף, ישנן הערכות ועבודות פיקוח מורכבות שאותן רשאי לבצע מהנדס והן נמצאות מחוץ לתחומי הבנתו או אחריותו של הנדסאי. כל המגבלות הללו על הנדסאים מעוגנות בחוקים ותקנות: את חלקם ניתן למצוא בחוקי היסוד של המדינה, אחרים בתקנות העירוניות או בספר הכללים של רשם המהנדסים וההנדסאים בישראל.

ההבדל בין מהנדס להנדסאי אינו נתון לשאלה של ניסיון מקצועי, וכאשר קיימת מגבלה חוקית או מנהלית על חופש פעולתם או תחומי אחריותם של הנדסאים, לא ניתן לעקוף אותה, גם לא כאשר קיים ניסיון מקצועי שמוכיח יכולת פרקטית להתמודד עם הפרוייקט הנתון. כתוצאה, הנדסאים כפופים למהנדסים בחלק מהפרויקטים, גם אם בפועל הם עובדים זה לצד זה.

הבדלים פרקטיים בין מהנדס להנדסאי

ההבדל בין מהנדס להנדסאי מבחינה פרקטית קשור בגורמים רבים. ראשית, על כל תקן או משרה של מהנדס יכול לעבוד בדרך כלל יותר מהנדסאי אחד כך שמדובר בהיקף שונה של משרות בשוק העבודה. אבל עוד לפני כן, תקופת הלימודים שונה וכן סוג ההכרה: לימודי הנדסה שמכשירים מהנדסים מעניקים תואר מהנדס שהוא תואר ראשון בהנדסה. לימודי הנדסה שמכשירים הנדסאים הם לימודי תעודה.

הבדלים קיימים גם בתנאי הקבלה לתכניות לימודי הנדסה: קבלה ללימודי תואר ראשון למהנדסים מצריכה ציוני בגרות גבוהים ופסיכומטרי, או ציונים גבוהים בבית ספר מקצועי. לעומת זאת, רף הקבלה ללימודי תעודת הנדסאי הוא נמוך יותר ומצריך ציוני תעודת בגרות בלבד.

גם מהנדסים וגם הנדסאים נדרשים לעבור מבחן בסיום הלימודים על מנת לקבל רישיון עבודה, אך לימודי הנדסה למהנדסים נמשכים ארבע שנים בעוד לימודי הנדסה להנדסאים נמשכים שנתיים-שלוש.

הבדל נוסף בין מהנדס להנדסאי קשור בשכר: מהנדס מרוויח יותר מהנדסאי. הסיבה לכך נעוצה בהבדלי השכר בין בעלי תארים לבעלי תעודות מקצועיות בישראל.