למה כדאי להיות הנדסאי?

כיום, כאשר התעשייה היא בשיאה, מתקדמת ומתפתחת, ארגונים רבים מעדיפים להעסיק עובדים שכבר צברו ניסיון והם בעלי התנסות בתחומים הרלוונטיים בארגונים. כאן נכנס לתמונה מקצועו של ההנדסאי. הנדסאי הוא אדם שעבר הכשרה מקצועית, קצרה וממוקדת בתחומי ההנדסה השונים. הדגש הוא על כך שהנדסאי רוכש ניסיון מעשי בהיקף גדול במיוחד.

יתרונות במקצוע של הנדסאי

ישנם יתרונות רבים ומשמעותיים במקצוע ההנדסאי. החל מאורך ההכשרה ועד לאפשרויות קידום והתפתחות מקצועית. אחד היתרונות הגדולים ביותר עבור ההנדסאי הוא באורך הלימודים. לימודי ההכשרה להנדסאים הם לימודי תעודה ולא לימודים לתואר. ההכשרה למקצועות ההנדסאים הינה מהירה יחסית, בהשוואה להכשרתם של מהנדסים בעלי תואר או למעשה בהשוואה לכל הכשרת תואר. הכשרת לימודי הנדסאי נמשכת בדרך כלל שנתיים. יתרון הזמן הוא משמעותי. משך הזמן שמשקיעים בלימודיהם תלמידים הלומדים לימודי תעודה הוא קצר יותר מאשר לתואר. לכן הנדסאים יכולים להשתלב במהירות בתעשייה.

הלימודים למקצוע ההנדסאי הם זולים יותר בצורה משמעותית מהלימודים לתואר מהנדס באוניברסיטאות ובמכללות השונות בארץ. למרות שיש המכנים את המקצוע של ההנדסאי כ"טכנאי", הנדסאי הוא למעשה הרבה יותר מזה. ישנם הנדסאים רבים בתעשייה כיום שמנהלים פרויקטים ואחראים על צוותים עם מספר גדול של עובדים תחתם. התקדמותו של הנדסאי במעמדו בארגון והוותק שהוא צובר משפיעים גם על השכר שלו שעולה בהתאם.

לרוב, אין צורך בתארים מתקדמים יותר בשביל לקבל תפקידים משמעותיים ונחשבים. אך במידה והנדסאים מעוניינים לקבל תואר מוכר, כיום קיימים מסלולים מגוונים להשלמת השעות הדרושות לתואר מוכר, ואף מסלולים לתארים מתקדמים יותר.

השתלבות בשוק העבודה לאחר הלימודים

הביקוש להנדסאים בשנים האחרונות עלה בצורה משמעותית, בכמעט למעלה מ 30%. נתון זה הוא יתרון עצום עבור ההנדסאים, כיוון שמרגע שהם מסיימים את לימודיהם הם נקלטים ישר בשוק העבודה ומתחילים לעבוד ולהרוויח, בלי צורך בהתמחות ובחיפושים ארוכים ומאיישים אחר חברות וארגונים שיהיו מעוניינים להעסיקם.

יתרון נוסף הוא בכך שרוב המכללות המכשירות את ההנדסאים, מתחייבות ללוות את התלמיד מהיום הראשון ללימודי ועד להשתלבותם המלאה בתעשייה הפרטית והציבורית.