פסיכומטרי

פסיכומטרי נקרא גם מבחן פסיכומטרי או בחינה פסיכומטרית ומדובר בשיטה לסינון מועמדים שאומצה בישראל על ידי רוב המוסדות להשכלה גבוהה. בעשור האחרון חלה עלייה תלולה במספר הנרשמים ללימודים, מה שהוביל לגידול משמעותי במספר המכונים שמטרתם הכנה לקראת פסיכומטרי ושיפור הציון. במקביל, הולך ומתברר שלא מדובר בשיטה שיכולה לנבא הצלחה בלימודים אך עדיין, פסיכומטרי בשילוב תעודת בגרות הם הכלי העיקרי לניפוי וקבלת מועמדים. החל מהשנה הבאה עתידים מבחני פסיכומטרי לעבור למתכונת שונה במקצת.

מהו מבחן פסיכומטרי?

מבחן פסיכומטרי בודק שלושה תחומים: כמותי, מילולי ואנגלית. החלק הכמותי כולל תרגילים במתמטיקה שמשלבים אלגברה, גיאומטריה, גרפים, בעיות מילוליות ונושאים נוספים. החלק המילולי של פסיכומטרי כולל קטע קריאה בעברית ומענה על שאלות, בעיות הגיון, תרגילים שבודקים הבנה בלשון ושפה וכן השלמת משפטים מורכבת. פסיכומטרי כולל גם חלק אנגלית שבו מוצגות שאלות על קטע אנסין, ניסוח מחדש של משפטים והשלמה של משפטים חסרים.

פסיכומטרי הוא מבחן אמריקאי בו נדרשים הנבחנים לסמן אחת מבין מספר תשובות נתונות. המבחן בודק צורות חשיבה שונות אך הוא מבוסס על זמן כך שמי שמצליח לענות מהר מקבל ציון פסיכומטרי גבוה יותר.

הרשמה לפסיכומטרי

הרשמה לבחינות פסיכומטרי מתבצעת דרך המבחן הארצי לבחינות ולהערכה, באופן מקוון או דרך טפסים. מועדי הרשמה לפסיכומטרי נפתחים כחודשיים או חודשיים וחצי לפני כל מבחן פסיכומטרי, כאשר ישנם מספר מועדי בחינה בכל שנה שמתקיימים אחת לחודשיים. ההרשמה עולה כארבע מאות וחמישים ₪ ומועד ההרשמה נחלק להרשמה מוקדמת, שהנרשמים בה זוכים להבחן במיקום קרוב למקום מגוריהם, או הרשמה מאוחרת, שהנרשמים בה מקבלים מיקום שנקבע על בסיס מקומות פנויים.

מאחר ומבחן פסיכומטרי מתחיל לרוב בתשע בבוקר, רצוי להירשם למבחני פסיכומטרי בהרשמה המוקדמת כדי להמנע מהצורך לקום ביום הבחינה בחמש בבוקר כדי להגיע בזמן למיקום הבחינה בעיר מרוחקת וזרה.

קורס פסיכומטרי

לימודים לקראת פסיכומטרי לא נעשים בדרך כלל באופן עצמאי אלא דרך הרשמה לקורס הכנה. קורס פסיכומטרי מיועד פחות ללימוד בסיסי ויסודי של החומר הנדרש ויותר מותאם למי שזוכר את החוקים הבסיסיים במתמטיקה, יודע אנגלית ברמה סבירה ומעלה ומבין את חוקי הלשון והתחביר העבריים.

קורס הכנה פסיכומטרי שם יותר דגש על לימוד של טכניקות לפיתרון מהיר של שאלות הפסיכומטרי, מאחר ומדובר על בחינה שגורם הזמן בה הוא קריטי. למי שנדרש להשלים פערים במתמטיקה, אנגלית או עברית מומלץ לעבור קודם כל על החומר בבית, בעזרת ספרי פסיכומטרי ותרגול, ורק אז להתחיל ללמוד בקורס על מנת להשתוות לרמה הממוצעת.

ציוני פסיכומטרי

ציוני פסיכומטרי שמתקבלים מהמבחן הפסיכומטרי נשלחים אוטומטית לאוניברסיטאות הגדולות (העברית, תל אביב, חיפה, הטכניון ובן גוריון), אך ניתן לשפר ציון במידה ונבחנים שוב. הניקוד על שאלות פסיכומטרי בנוי כך שרק שאלות שהתשובה עליהן נכונה מקבלות ניקוד, כלומר במבחן פסיכומטרי לא יורד ניקוד על תשובות שגויות. לכן ההמלצה המקובלת היא שגם בשאלות שעליהן לא יודעים את התשובה כדאי לסמן תשובה כלשהי, כלומר לנחש.

ציוני פסיכומטרי נעים בין הציון הנמוך ביותר שהוא 200 לגבוה ביותר שהוא 800. ממוצע פסיכומטרי ארצי עומד על אזור ה-530 אך הוא עולה מדי שנה. ציון פסיכומטרי מינימאלי שנדרש לצורך קבלה ללימודים גבוהים משתנה מחוג לחוג.


מועדי ימים פתוחים