מלגות לימודים

מלגות לימודים ניתנות בדרך כלל במהלך הלימודים, מצב שמעמיד לא מעט מועמדים ללימודים בתחושת חוסר ודאות ואפילו הימור כלשהו. מתעניינים בלימודים שמנסים להבטיח השגת מלגה בשנת הלימודים הראשונה שלהם יגלו שמדובר לרוב במשימה לא קלה ואפילו בלתי אפשרית. ישנם מעט מאוד מקרים שבהם מלגות לימודים או מענקים מובטחים עוד לפני תחילת התואר הראשון: מצב כזה אפשרי כשהמענק ניתן אוטומטית מטעם גוף אחר כגון צה"ל, משרד הביטחון, מקום עבודה או גורם מממן כלשהו.

בכל מקרה אחר, מלגות לימודים מחולקות רק לאחר תחילת שנת הלימודים, כלומר יש להירשם תחילה למוסד, לשלם מקדמה או דמי הבטחת מקום ורק לאחר מכן לדעת האם קיימת זכאות לקבלת מלגה או מענק. עם זאת ניתן להתחיל לפני הלימודים בבירורים על מלגות לימודים ובפעולות שיזרזו את קבלת המלגה: להתייעץ עם דיקן מוסד הלימודים באשר לזכאות או אפשרויות לקבלת מלגה, לברר מהם הקריטריונים שמציבים גופי סיוע מחוץ למוסד הלימודים ולהתחיל למלא ולהגיש טפסים.

חשוב להתחיל כמה שיותר מוקדם בפעולות הללו מאחר ולא מעט סטודנטים מעוניינים להשיג מלגות לימודים ולשפר את תנאי הלימודים שלהם, ולא מעט מועמדים ללימודים מבינים שהדרך לצלוח את התואר היא בעזרת מלגות. לכל קרן או גוף מסייע יש לוח זמנים מוקפד וכדאי לבדוק מראש מהו תאריך היעד להגשת בקשה עבור מלגות לימודים בכל אחד מהגופים אליהם פונים.

מלגות על פי נתוני קבלה

נתוני קבלה הם אחת הדרכים להשיג מלגות לימודים. מוסדות רבים מעוניינים בהענקת תמריצי קבלה והרשמה למועמדים בעלי נתונים גבוהים כגון ממוצע בגרות ופסיכומטרי שגבוה יותר ביחס לשאר המועמדים. במקרים כאלו, מוסד הלימוד עצמו יעניק מלגות לימודים למי שיימצא זכאי לכך.

מלגות לימודים שמבוססות על ציונים ונתוני קבלה מוענקות גם מטעם גופים שונים שיש להם אינטרס בקידום תחום לימודים מסוים, למשל: משרד החינוך מעניק מלגות למתקבלים מצטיינים בבתי ספר גבוהים להוראה או מסלולי לימוד שמשלבים תעודת הוראה, ארגוני נשים מעניקים מלגות לנשים מצטיינות. ניתן לחפש מלגות לימודים למצטיינים, לשנה ראשונה לתואר ראשון וכך להגיע לגופים וארגונים נוספים שמעניקים מלגות לפי נתוני קבלה.

מלגות סיוע

מלגות לימודים ניתנות גם על בסיס צורך או זכאות לסיוע. כל מוסד לימודים ציבורי מחזיק קשרים עם תורמים מהארץ ומחו"ל שכספם מיועד לצורך חלוקת מלגות סיוע. מוסדות רבים מחזיקים קרנות על שמם במטרה לאפשר סיוע לסטודנטים הנזקקים לכך.

בנוסף, ניתן לקבל מלגות לימודים על בסיס צורך מקרנות סיוע, גופים התנדבותיים, מלכ"רים וארגונים לקידום אוכלוסיות מסוימות, למשל: ארגון יוצאי עירק או יוצאי עדות שונות, ארגוני תמיכה לאוכלוסיה האתיופית, גופים המסייעים לעולים חדשים. כמו כן, מטעם הממשלה מחולקות מדי שנה מלגות סיוע ומענקים לאוכלוסיות מוחלשות בתחומים אותם מעוניינת הממשלה לקדם, בעיקר תחומי המדע והטכנולוגיה. דרך נוספת לקבלת מלגות לימודים היא השתתפות בפרויקטים התנדבותיים כגון פר"ח.


מועדי ימים פתוחים