שכר לימוד

שכר לימוד נכנס בחשבון השיקולים של בחירת מוסד לימוד, אבל לרוב בעדיפות די נמוכה. הסיבה לכך היא שרוב מוסדות הלימוד גובים את אותם תשלומים, פחות או יותר, כשההבדל המהותי הוא בעיקר בין אוניברסיטאות ואקדמיות ציבוריות למכללות פרטיות.

בעוד מוסדות ציבוריים נהנים מסבסוד ממשלתי, מוסדות פרטיים מתקיימים מכיסם של הסטודנטים ולכן גובים פי שניים ויותר עבור הלימודים. ובכל זאת, כאשר הבחירה היא בין להתפשר על תחום הלימודים לבין להתפשר על גובה התשלומים, רוב הסטודנטים לעתיד מעדיפים לגרד מפה ומשם ולהסתדר עם שכר לימוד גבוה מאשר לבחור תחום לימודים פחות נחשק.

איך מסתדרים עם התשלומים ומהן השיטות להפחית עלויות של שכר לימוד?

גובה שכר לימוד

כאמור ישנו הבדל, די מהותי, בין עלות הלימודים במכללה פרטית לבין העלות באוניברסיטה, מכללה או אקדמיה ציבורית. זה המצב הן בישראל והן בעולם כולו. גובה שכר לימוד בארץ במוסד לימודים ציבורי לתואר ראשון עומד על כ-9000 ₪ כולל תשלומים נלווים, במידה ובשנת הלימודים המדוברת קיים הסכם הפחתה בין מוסדות הלימוד הציבוריים לממשלה. במידה וההסכם לא מתקיים או מתרחשת עלייה פתאומית במדד, תעריפי שכר לימוד לתואר ראשון במוסד ציבורי משתווים לאלו של התואר השני ועומדים על כ-13,000 ₪. המחירים כוללים הוצאות כגון אבטחה ודמי רישום.

במכללות פרטיות, שכר לימוד יכול להגיע לתעריפים שנעים בין 18 ל-27 אלף ₪.

הנחות בשכר הלימוד

למרות שקשה להבין מההבדלים האלה כמה זה שכר לימוד לשנה באוניברסיטה וכמה עולה שכר לימוד במכללה, אפשר להתנחם בעובדה שלא מעט אוכלוסיות זכאיות להנחות, מלגות, מענקים והטבות כספיות אחרות. מענקים הניתנים על בסיס סוציו אקונומי מיועדים בעיקר לבעלי הכנסה נמוכה, רקע משפחתי בעייתי, מצב רפואי מגביל, לאמהות ואבות חד הוריים וכן למגיעים מאזורים נחשלים ומהפריפריה. הנחות בשכר הלימוד על בסיס מצב סוציו אקונומי מוענקות בעיקר במוסדות הלימוד הציבוריים.

אפשרות נוספת להפחית עלויות שכר לימוד היא לקבל מלגת הצטיינות, על בסיס ציוני קבלה או על בסיס ציונים המושגים במהלך הלימודים. מלגות כאלה מחולקות הן במוסדות הציבוריים והן בפרטיים. כמו כן, שכר לימוד מופחת מקבלים חיילים קרביים.

מימון לימודי הנדסה עי" פיקדון חיילים משוחררים

חיילים משוחררים אשר לא עברו 5 שנים מיום שחרורם יכולים להשתמש בכספי הפיקדון האישי על מנת לממן את לימודי ההנדסה שלהם, כל זאת במידה ומדובר גם במוסד המוכר על ידי משרדי הממשלה.

חיילים משוחררים רבים לא מודעים לזכויות המגיעות להם, ומתוקף כך לא מממשים אותן. אחת ההטבות המגיעות לחיילים משוחררים היא שימוש בכספי הפיקדון האישי. הפיקדון האישי הוא בעצם סכום כסף שעומד לרשות חיילים משוחררים בכדי לעזור להם עם היציאה לאזרחות. סכום הפיקדון האישי תלוי במספר החודשים בו שירתם בצה"ל וסוג השירות הצבאי שעשיתם(קרבי, תומך לחימה או אחר). רבים משתמשים בכספי הפיקדון לצורך לימודים אקדמיים, בהם נכללים גם לימודי הנדסה.

ייעוץ לחיילים משוחררים יכול לעזור בידיעת הזכויות המגיעות לחיילים משוחררים ומימושן. חייל אשר לא משך את כספי הפיקדון במשך 7 שנים מיום השחרור מצה"ל, תבוטל זכאותו לפיקדון וכסף זה יועבר לידי משמד הביטחון.


מועדי ימים פתוחים